Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Dracula

Ľudia sa od nepamäti niečoho boja, väčšinou toho, čo nepoznajú a nevedia si vysvetliť. V minulosti hlavne nevzdelaní ľudia hľadali vo všetkom nadprirodzenom. A dnes? Zo strachu je dobrý biznis. Nakrúcajú sa stovky kilometrov výborných hororov až po tie najhoršie šváry. I tento žáner má svoju klasiku - Tanz Der Taufen (Evil Dead), Nightmares, Howling, The Burning... A ku všetkému filmy o upíroch. Námet Draculy bol spracovaný snáď už stokrát. B. Lugosi, Ch. Lee a G. Oldman sú tí najlepší filmoví upíri všetkých dôb.
Kde sa ale vzali, títo hrdinovia noci, ktorých sprevádza kvílenie vlkov, hmla a strach? Zmienka o nich už je od dávneho veku. Tu nachádzané hroby, kde pochovaným bola pred uložením do rakvy useknutá hlava, ústa naplnené kameňmi, telá prepichnuté kôlmy... Prečo? Čiastočne sa tieto javy vysvetľujú ľudskou nevzdelanosťou. Sú ľudia, ktorí upadajú do ťažkého tranzu - bezvedomia, ktoré sa podobá smrti. Títo ľudia boli pochovaní často zaživa a keď v hrobke precitli, pokúšali sa dostať von. Z cintorína sa ozývali rany, ak bojovali o cestu za slnkom za slobodou. Vetšinou márne. Keď sa hrobka otvorila pre ďalšieho nebožtíka, ležali pozostatky u dverí, od ktorých tento nedobrovoľný väzeň čakal vykúpenie. Dedinčania nechápali, ako mohol mŕtvy vstať a pripisovali to posmrtnému životu (lekárska veda bo0la vtedy na bode nula, koniec koncov ani dnes nie je vôbec nič známe, ako to vypadá za "riekou Styx").

Aby uchránili seba, znemožňovali mŕtvym týmto spôsobom návrat. Prečo ale sú nachádzané celé vymreté dediny, kde na všetkých pozostatkoch nie sú známky tejto exhumácie? Necháme teraz dohadov, boli sú a budú veci medzi Nebom a Zemou. Vampýr - upír, ohromný netopier, ktorý lieta za noci a pije krv, aby žil. Niekde v tropických pralesoch žijú obrovskí netopiere (je ich pár stoviek druhov), ktorí sa takto chovajú. V noci prilietavajú v ohromných húfoch do ohrád pre dobytok, kde parazitujú na dobytku. Ten je ráno nájdení vysilení a slabšie kusy i mŕtve. Ale že by bral ľudskú podobu? Kde vznikla táto rozprávka, ktorou sa strašia dospelí ľudia a je to skutočne len rozprávka??
Literárny otec všetkých upírov je úplne neznámy spisovateľ Bram Stocker s románom Dracula. Zastavme se máličko u tejto knihy, než sa budeme venovať hlavnej postave - samotnému vládcovi Temnôt, jeho jasnosti grófovi Draculovi.
Bram Stocker NIKDY nič iného nenapísal predtým ani potom! Kniha je písaná formou denníku - je to skutočný denník, stal sa tento dej, alebo jeho časť niekedy a niekomu? Nieje bez zaujímavostí, že denník dokonale presne uvádza dni, kedy bol spln, dobu, kedy vychádzalo a zapadalo slnko a to v dobe, keď astrológia nebola na tejto výške! Stocker situuje svoj román do iného storočia, než v ktorom žil, nemohol teda splny a východy slnka zažiť sám! Prečo napísal len jednu knihu a nikdy nepokračoval ďalej?! Jeho vzdelanie ani nebolo na úrovni tohoto bestseleru! Diktoval mu knihu niekto, kto toto zažil? Opísal niečí denník, ktorý sa mu dostal do rúk? Postava Draculy je skutočná a jeho legenda i vďaka Bramu Stockerovi a F.Coppolovi nesmrtelná... Vlad Tepes - skutočný Dracula.
Hovorme teraz o tom skutočnom Drakulovi, z mäsa a kostí. Poďme opäť do tieňa minulosti. Začneme u jeho otca. Skutočný Dracula bol princ, ktorý žil v Wallachii, menom Vlad Draculea. Narodil sa v roku 1431 v Transylvánskom meste Sighisoarav v Rumunsku (nemecky Schassburg). Toto mesto leží asi 40 míľ od Bristita. Jeho dom je označený doskou, ktorá hovorí, že Dracula tu žil v rokoch 1431 - 1435. Jeho matka, princezná Cneajna pochádza z dynastie Musatin z Moldávie. Vzdeláva malého Draculu pomocou svojich pannien. Otec Draculy mal milenku Caltunu, s ktorou má tiež syna Vlada. Tá odchádza do kláštora, kde prijíma meno Eupráxia. Tento brat Vlada bol neskôr známy ako Vlad - mních.
Otec Vlad Dracula bol autoritou každého nemeckého mesta v tomto regióne. Bol slávny Turkobijec, ktorý ubránil celý Balkán pred vpádom a masakrom Polmesiaca. Za jeho činy mu patrilo uznanie i rímskeho kráľa Zigmunda Lucemburského. Jeho vplyv sílyl v roku 1431, keď sa stáva princom Wallachie a zakladá Rád draka - tajné vojenské a náboženské bratstvo, ktoré má chrániť katolíctvo pred kacírmi vytvorenými Zigmundom. Ďalším cieľom Rádu je postaviť ohromnú armádu Križiakov na obranu proti Turkom, ktorí obliehajú Balkánsky poloostrov.

Vlad sa v politike angažoval tým spôsobom, že všetkých významných politikov ohol a zaviazal k svojmu veľkému nepriateľovi sultánovi Muradovi II. Bol rozporuplný a často stál po jeho boku v krutých bojoch proti svojmu vlastnému ľudu. Sultán mu pre jeho zradu nikdy neveril a nachystal na neho a jeho synov pascu. Vlad je obvinený zo zrady a aby mohol zostať živý, musí opustiť svojich dvoch synov (narodil sa mu medzi tým ďalší syn Rado) - ktorí museli zostať vo väzení sultána v roku 1442. A teraz viac o Draculovi - synovi. Tieto 3 roky vezenia, zanechali na jeho charaktere viac než hlboké stopy... Dracula sa už nebál ľudskej prirodzenosti, prestal sa báť smrti. Pochopil, že jeho otec sa do niečoho namočil, pochopil, že môže kedykoľvek zomrieť a že politika je nečistá, morálka neexistuje. Naučil sa turecky a šiel pre potešenie sultána do háremu. Jeho spolu zajatci hovorili, že sa stáva brutálnym, pomstychtivým a zradným. Vlado zakotvil do svojho života 2 dôležité body. Určil si smer, ktorým chcel ísť a nikdy nikomu neveriť. Pohŕdal bratom, ktorý bol slaboch a bol úplne pod vplyvom Turkov a stáva sa i spojencom Murada II. Životná filozofia sa Vladovi potvrdzuje, keď umiera roku 1447 jeho otec zrazený Joaem Huniadym a Draculuv bratr najprv oslepol a potom uhorel zaživa. To boli udalosti, ktoré ho natoľko ovplyvnili, že roku 1448 uteká z paláca. Preberá trón vo Wallachii, odchádza do Moldávie a vládne s princom Bogdadem, ktorého syn Estavo je jeho bratrancom.

Dracula bol v exile do roku 1451 dokiaľ nebol Bogdam brutálne zavraždený. Vracia sa späť do Transylvánie a stává sa z neho nezmieriteľný nepriateľ Polmesačného královstva a vlastne všetkého živého. V Transylvánii poznáva Hunyadina, ktorý sa stáva jeho veľkým učiteľ a radca v boji proti Turkom. Pozná všetky ich vojnové lste a pasce, ktorým ho naučí. Dracula šiel od víťazstva k víťazstvu a necháva za sebou spustošenú a mŕtvu zem. Legenda hovorí, že pri meste Brasov nechal všetkých zajatcov napichúť za živa na koly, kde pomaly na slnku vykrvácali. Sám mal postavený stôl medzi týmito morbídnymi stĺpmi, kde jedol a pil. Celé okolie zamoril neznesiteľný zápach z tisícok rozkladajúcich sa mŕtvol. Nechal si ku stolu pozvať návštevu. Pokiaľ táto návšteva prejavila nad zápachom slabosť, Dracula ju nemilosrdne prepichol.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk