referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Xénia
Utorok, 2. júna 2020
Augustus Caesar životopis
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: erikaa
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 428
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.6
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 2m 40s
Pomalé čítanie: 4m 0s
 
- prvý rímsky cisár, vybudoval imperiálny systém, ktorý zmenil históriu Európy a získal úctu jeho národu.

Počas marcových dní, 15. marca roku 44 pred n. l., zavraždila skupina republikánskych senátorov, vedená Brutom a Cassiom, diktátora Gaia Iulia Caesara. Obávali sa, že sa Caesar vyhlási za kráľa. Keď sa správa o jeho smrti dostala do Apollónie v Grécku, uskutočnil istý osemnásťročný študent najdôležitejšie rozhodnutie svojho života - ihneď sa vrátil do Ríma. Tým mladým mužom bol Octavianus (63 pred n. l. - 14 n. l.), prasynovec Iulia Caesara a jeho dedič.

Čoskoro sa ukázalo, že Octavianus je bystrý a neľútostný politik. Využil povesť svojho strýka, ktorý sa vďaka vojnovým úspechom stal národným hrdinom a ponáhľal sa do Ríma bojovať o moc. Tam sa spojil s Caesarovým spojencom Marcom Antoniom a vyhnal Bruta a Cassia z mesta. Potom odsúdil na smrť 300 senátorov, aby mohol zhabať ich majetok a zaplatiť légiám. V bitke pri Filippách roku 42 zničili Octavianus s Antoniom vojská Bruta a Cassia. Víťazi si potom medzi sebou rozdelili impérium.

Ich spoločná vláda vydržala len dvanásť rokov. Antonius sa oženil s egyptskou kráľovnou Kleopatrou. S pomocou jej bohatstva ovládol východ ríše a ohrozoval tak Octavianovu moc. Octavianus vyprovokoval Antonia k občianskej vojne a roku 31 ho porazil v bitke pri Aktiu v Grécku. Antonius a Kleopatra spáchali samovraždu a Egypt sa pripojil k Rímu. Octavianus sa stal jediným vládcom ríše, neželal si však dopadnúť ako jeho strýko. Teoreticky ostal "principom" (prvým medzi rovnými) a vládol spoločne so senátom. V praxi sa však správal ako zvrchovaný monarcha. Manipuloval voľby do rímskych magistrátov a obmedzil právomoci ľudového zhromaždenia. Obozretne si ponechal kontrolu nad armádou.

Octavianus bol chladný, vypočítavý panovník, ktorého podporovala jeho úskočná žena Livia. Pochopil, že Rimania si želajú predovšetkým stabilitu a prosperitu. Za to sa boli ochotní vzdať tradičných republikánskych "slobôd", z ktorých sa mohlo tešiť len málo ľudí. Roku 27 pred naším letopočtom sa Octavianus stal prvým rímskym cisárom a senát mu udelil titul Augustus (Vznešený). Podľa neho pomenovali aj ôsmy mesiac v novom kalendári.

Augustus vládol 44 rokov, od r. 30 pred n. l. až do svojej smrti. Z diktátora sa zmenil na prezieravého a zhovievavého politika. Zreformoval správu rímskych provincií, zakladal mestá a položil základy pre šírenie rímskeho vplyvu do západnej Európy.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.