referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Alojza
Sobota, 23. októbra 2021
Memphis - staroveké egyptské mesto
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: maslo
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 664
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 6.3
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 10m 30s
Pomalé čítanie: 15m 45s
 
Stará ríša

3. a 4. dynastia (2660 - 2180 p.n.l.) sú označované ako memfiské. Obrovské pyramídové hrobky tohto obdobia v nekropole Memfisu to len potvrdzujú. Džóser, druhý kráľ 3. dynastie, postavil stupňovitú pyramídu v Sakkáre, prvý veľký monument, ktorý bol celý postavený z kameňa. Na tomto projekte sa podieľal kráľov architekt a poradca Imhotep, ktorý môže byť považovaný za prvého architekta a "vynálezcu" kamennej architektúry. Pozostatky niekoľkých nedokončených a ťažko poškodených pyramíd blízko Memfisu sú pripisované iným kráľom 3. dynastie. Prvý kráľ 4. dynastie Snofrew, postavil dve pyramídové hrobky v Dášúre. Tri veľké pyramídy v Gize patria Chufewovi, Raachefovi a Menkauréovi, neskorším kráľom 4.dynastie. Veľká sfinga v Gize sa datuje do čias Raachefa. Kráľovské pyramídy sú ohraničené veľkými pohrebišťami,
kde sú pochovaní služobníci a radcovia, ktorí kráľa sprevádzali počas jeho života. Prekrásne reliéfy v niektorých z týchto hrobov obsahujú výjavy z denného života, čo nám pomáha objasniť spôsob ich obliekania, pracovných činností, zvykov a remesiel na kráľovskom dvore v Memfise. Pretože prežilo iba málo z domácej architektúry a domového zariadenia, sú tieto reliéfy plnohodnotným zdrojom informácií o spôsobe života obyvateľov Memfisu. Výnimkou je neporušená hrobka kráľovnej Hetepheres, matky Chufewa, ktorá bola objavená v blízkosti veľkej pyramídy v Gize. Aj keď telo kráľovnej nevysvetliteľne chýba v jej sarkofágu, jej pohrebné príslušenstvo a nábytok sa zachovali. Skvelý vkus a umelecká zručnosť v týchto objektoch dokazujú vysokú úroveň umenia a remesiel v tomto období. V skutočnosti niektorí učenci veria, že Staré kráľovstvo, ovplyvňované remeselníkmi z memfiskej oblasti a kňazmi z kultu boha Ptaha, dosiahlo vrchol klasickej kultúry ktorý nebol v Egypte nikdy prekonaný.
Kráľovia piatej dynastie (2465-2325 p.n.l.) presunuli stavby svojich hrobiek na juh od Gizi; ich pyramídy v Abusír sú oveľa menšie ako tie zo štvrtej dynastie, ale pyramídové chrámy boli dekorované nádhernými reliéfmi. Táto dynastia bola pravdepodobne poznačená poklesom memfiského vplyvu vzhľadom na vzostup kultu slnka s centrom v Heliopolise. Najdôležitejšie monumenty tejto doby nie sú pyramídy ale slnečné chrámy, ktoré boli takisto súčasťou tzv. memfiského pyramídového komplexu neďaleko Abusír.
Počas šiestej dynastie (2325-2150 p.n.l.), ktorá je taktiež označovaná ako memfiská, začali pohrebné monumenty v okolí Sakkáry upadať na veľkosti a spracovaní.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5    ďalej ďalej
 
Súvisiace linky
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.