referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Sergej
Piatok, 22. októbra 2021
Slovenské národné povstanie a Banská Bystrica
Dátum pridania: 05.04.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: tomexx
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 464
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 6
Priemerná známka: 2.90 Rýchle čítanie: 10m 0s
Pomalé čítanie: 15m 0s
 
Na Slovensku bola nespokojnosť s vtedajším režimom a s prílišnou kolaboráciou s Nemeckom čoraz väčšia a väčšia. Výrazne k tomu prispel aj vývin na frontoch svetovej vojny. Aj keď životná úroveň na Slovensku bola na vojnové pomery relatívne veľmi dobrá (vyššia ako v susedných krajinách), obyvateľstvo nebolo s vládou spokojné. Nespokojnosť postupne prerastala do organizovanejšieho odboja. Hlinkova slovenská ľudová strana (HSĽS) dôsledne uplatňovala zásadu „jeden národ - jedna strana“, čím sa snažila zbaviť opozície na Slovensku akejkoľvek základne. Opozičná tlač bola pozastavená, zostávajúce noviny boli cenzúrované a informácie usmerňované úradom propagandy. V ústave bol obsiahnutý zákaz štrajkov a nesúhlas s vládnou politikou bol striktne kriminalizovaný.

Bývalí politici, ktorých strany boli násilne zlúčené s HSĽS, sa začali postupne zoskupovať a budovali organizovaný odboj. Tieto skupiny sa súhrnne označovali ako tzv. občiansky blok. Okrem iných sem patrili aj sociálni demokrati, či evanjelici, ktorí boli nespokojní s privilegovaným postavením katolíckej cirkvi. Občiansky blok sa orientoval na obnovu Československa, pričom vačšina z jeho predstaviteľov sa zameriavala na vytvorenie podmienok pre vznik demokratickej slovenskej autonómie.
Ako jedni z prvých začali organizovaný odboj na Slovensku komunisti. Komunistická strana bola zakázaná a organizovala sa ilegálnym spôsobom. No v štátoprávnej oblasti bola medzi ňou a občianskym blokom neprekonateľná bariéra, lebo neuznávala ani predvojnové Československo, ani jeho demokratický systém, ale presadzovala projekt tzv. sovietskeho Slovenska, čo znamenalo pripojenie Slovenska k Sovietskemu zväzu. Aktivity komunistov boli napr. vydávanie letákov, ilegálnych novín a taktiež organizovanie štrajkov.

Vláda sa snažila za pomoci rozsiahleho policajného aparátu sledovať všetkých potencionálnych podozrivých. Napr. už v júni 1939 odhalila odbojovú organizáciu Revolučná mládež Slovenska, združujúcu predovšetkým mladých študentov a robotníkov.
Vláda postupne pozatýkala všetky vedúce osobnosti ilegálnej Komunistickej strany a pod policajným dohľadom boli aj všetci výrazní odporcovia HSĽS (bývalí politici).
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.