referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Lukáš
Pondelok, 18. októbra 2021
Oslobodenie Bratislavy
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: NETVOR
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 308
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.2
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 2m 0s
Pomalé čítanie: 3m 0s
 
Bratislava počas 2. svetovej vojny bola dôležitá pre obidve znepriatelene strany svojou geografickou polohou. Na začiatku vojny bola obsadená nemeckými vojskami a na jej obranu slúžilo niekoľko zákopových pásov, na strategických bodoch boli zosilnene protitankovými zátarasmi, mínovými poliami a priekopami. Na vnútornú obranu boli vybudovane kryty, betenove bunkre postavenia pre guľomety a dela. Na západných vyvýšeninách umiestnili ťažké zbrane na podporu vnútornej obrany. Hitler napriek tlaku zo všetkých strán nechcel vydať mesto bez boja a začal mesto pripravovať na dlhší odpor. Preto premenil Bratislavu na pevnosť a 14. decembra bola vyhlásená za mesto- pevnosť, Die Festung Pressburg. Do priestoru južne od Dunaja sa presunuli nove nemecké divízie a útvary určené na obranu.

Všetky významné budovy boli podmínované a napojene na jednotný odpaľovací systém, aby mohli byt naraz vyhodené do vzduchu. Zabránil tomu rýchly postup vojsk 2. ukrajinského frontu a bratislavčanom sa podarilo tento systém poškodiť.

Bezprostredne boje začali 2. apríla keď prvé oddiely Sovietskej armády oslobodili Vajnory a odtiaľ ostreľovali nemecké pozície na svahoch Malých Karpát. Po leteckej príprave zaútočili 3. apríla do útoku. Nastal boj muža proti mužovi. V oblasti Dynamitky, Vajnorskej a Trnavskej cesty dosiahli sovietske vojska pozície výhodne pre boj o mesto. Na tejto čiare sa ustálila aj východisková línia na posledný útok, ktorý padol na 4. apríl. Ráno na fašistické pozície zaútočila sovietska pechota, tankové brigády a podporný rumunsky tankový pluk. Nemecké vojska sa dali na útek, len niekoľko esesákov a gardistov sa postavilo na odpor. Začali sa pouličné boje. Odpoludnia sovietsky vojaci dosiahli západný okraj mesta a tlačili nepriateľa smerom na Devin a Lamač.

Ešte predtým však poškodili mosty, trate, rozhlasové a komunikačné zariadenia. Odvliekli dôležité súčiastky z Dynamitky, Apolky, Siemensky a iných závodov. Podpálili aj niekoľko administratívnych budov.

Vo večerných hodinách bojová vrava utíchla a po 6 ročnom fašistickom panstve bola Bratislava oslobodená. Zostalo tu pochovaných 750 sovietskych vojakoch a dôstojníkov. V bojoch o mesto padlo 450 nemeckých vojakov a 120 civilistov.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.