referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Emil
Utorok, 31. januára 2023
Vojny na Blízkom východe (seminárna práca)
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: pepo.zv
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 4 632
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 18.3
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 30m 30s
Pomalé čítanie: 45m 45s
 
1. Úvod k seminárnej práci

Účelom tejto seminárnej práce je poukázať na ešte vždy napäté vzťahy na Blízkom východe. Od vzniku Izraelu je tento akoby tŕňom v oku susedným štátom. Svedčí o tom aj množstvo vojenských konfliktov, ktoré tu v minulom storočí prebehli. Áno, bolo to iba nedávno a situácia sa od vtedy veľmi nezmenila.
Keď som si preštudoval priebeh týchto vojen, zaujalo ma, že aj taký malý štát akým je Izrael sa dokáže úspešne brániť mnohonásobnej presile útočníkov, ba čo viac, nebojí sa ani na krajiny omnoho väčšie a teoreticky aj vojensky silnejšie. Určite je to aj v psychike národa, ktorý o svoju slobodu musel bojovať storočia. To aký dôraz je kladený na vojenskú pripravenosť národa sa odzrkadľuje aj v povinnej vojenskej službe, ktorá je pre mužov trojročná a pre ženy dvojročná. Aj vojenské výdavky, ktoré sú na jedného obyvateľa najvyššie na svete nás o tom presviedčajú. Keď už hovorím o armáde, musím spomenúť aj jej stav – početný stav izraelskej armády je 141 000 (1987), v prípade mobilizácie sa jej počet zvýši na 645 000. Nie, táto práca nemá byť obhajobou či chválospevom na Izrael. Bol to práve tento štát, kto nerešpektoval unesenie OSN o vytvorení dvoch štátov na území nazývanom Palestína. Jeden štát mal byť židovský a druhý arabský. A práve ignorovanie tohto uznesenia mala za následok smrť desiatok tisíc civilistov, ktorých počet sa však každý deň zväčšuje.
Nie, nie je to ani obhajoba arabských štátov či samotnej OOP. Aj oni majú svoj podiel na tomto konflikte. Boli to susedné krajiny, ktoré napadli Izrael hneď v deň jeho vzniku. Mne nepripadá úloha kritizovať jednu či druhú stranu. Každý z nás má na to asi iný názor, no a tí, ktorí o tomto konflikte veľa nevedia, si možno vďaka tejto práci uvedomia jeho vážnosť. Cieľom tejto práce je teda poukázať na najmä vojnové dianie v tomto regióne.
Vážnejšie problémy pri zostavovaní tejto práce sa nevyskytli azda len so získaním obrazových materiálov a preto nie všetky mestečká či osady bude možné nájsť v priložených mapkách. Verím, že to ale nebude vážnejší problém. 2. Nevyhlásená vojna

Vojenské a policajné akcie mandátnej vlády proti židovskému obyvateľstvu v období od roku 1947 do 15. mája 1948 vyvolali neopisateľný zmätok a neznesiteľne strpčovali život civilnému obyvateľstvu.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Galéria k článku [1]
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.