referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Mojmír
Nedeľa, 14. augusta 2022
Reformácia
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: gejza
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 686
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.4
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 4m 0s
Pomalé čítanie: 6m 0s
 
REFORMÁCIA
Na začiatku 16. storočia boli všetci kresťania v západnej a strednej Európe rímskymi katolíkmi, ktorí uznávali duchovnú vládu pápeža. Za 50 rokov sa však európsky kontinent rozdelil na katolíkov a na protestantov, teda tých, čo protestovali proti autorite Ríma. Toto rozštiepenie a náboženské a politické spory, ku ktorým viedlo nazývame reformáciou.

ČESKO – JÁN HUS

Vodcom českej reformácie bol Ján Hus. Narodil sa roku 1371 v Prachaticiach a popravený bol 1416. V deväťdesiatych rokoch 14. storočia študoval na univerzite v Prahe, kde získal hodnosť majstra slobodných umení.
Jeho vzorom bol John Wycliffe, od ktorého prebral filozofiu a názory. 1400 bol vysvätený za kňaza a pomýšľal len na zmenu cirkvi, no 1409 sa dostal do pápežskej kliatby a kvôli svojmu ostrému nesúhlasu s predávaním odpustkov roku 1412 prišiel aj o priazeň Václava IV, ktorý mal z tohto predaja značné príjmy. Keď pápež zakázal vysväcovanie sviatostí, kým sa bude nachádzať v Prahe, mesto opustil a utiahol sa na vidiek. Tam napísal svoje základné diela O CÍRKVI, DCERKA, POSTILA...
Venoval sa tiež kazateľskej činnosti.
Dva roky nato ho predvolali do Kostnice, aby obhájil svoje učenie a tam ho následne uvrhli do väzby. Keď mu napokon priatelia umožnili verejné vypočutie, bol ignorovaný a prekričaný davom. To sa stalo i pri ďalších dvoch vypočutiach. Napokon ho odsúdili a ako kacíra upálili.
Smrť reformátora sa stala impulzom pre vznik mohutného hnutia jeho nasledovníkov v Čechách.

NEMECKO – M. LUTHER

Narodil sa roku 1483 v Eislebene, v roľníckej rodine. Ako dvadsaťdvaročný zanechal štúdium práva a vstúpil do kláštora. Veril, že človek pred Bohom nemôže obstáť pre svoje skutky, ale len pre jeho milosť, ktorej sa musí poddať. Inšpiroval ho úryvok z Listu svätého Pavla Rimanom: „Spravodlivý z viery bude žiť.“
Jeho odpor voči cirkvi sa začal, keď sa v Nemecku predávali odpustky na dostavanie katedrály Svätého Petra v Ríme. Vtedy vyhlásil, že hriechy môže odpustiť len Boh a nad dvere kostola vyvesil dve drevené tabule, na ktorých bolo dvadsať dôvodov, prečo sa nemajú predávať odpustky. Bol povolaný do Ríma, aby zodpovedal za svoje činy. Luther rástol v poznaní evanjelia a roku 1519 v disputácii v Lipsku vyhlásil, že poslušnosť pápežovi nie je potrebná pre spásu a priznal sa k husitskému učeniu. O rok nato spochybnil tvrdenie, že sa počas prijímania mení chlieb a vína na telo a krv Kristovu. Preto ho roku 1921 dal pápež Lev X.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Reformácia SOŠ 3.0000 658 slov
Reformácia GYM 2.9583 4238 slov
Reformácia GYM 2.9819 639 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.