referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Oto
Utorok, 5. decembra 2023
Nero: Jeden z najvýnimočnejších cisárov
Dátum pridania: 09.01.2006 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Zuziii
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 459
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.4
Priemerná známka: 2.91 Rýchle čítanie: 2m 20s
Pomalé čítanie: 3m 30s
 
Nero - jeden veľmi výnimočný a uznávaný cisár. Začalo sa to všetko ešte za vlády cisára Kaligulu. Nero bol vtedy malý chlapec, ktorý žil so svojou matkou. Jeho otca zavraždili. V úplne kľudný deň do domu vtrhli Kaligulové stráže a odvliekli jeho matku. Nero sa medzi tým schovával pod posteľou. Ale nepodarilo sa mu ostať schovaný, jeden zo strážcov ho našiel. nero bol u cisára Kaligulu, teda u svojho strýka. Potom dovliekli jeho matku Agrippinu. Nenávidela svojho brata, chcela sa ho zbaviť. Ako trest ju poslali do vyhnanstva na neznámy ostrov. V Ríme zatiaľ prebiehali hry, oslavy, turnaje a zábavy. Neskor cisára Kaligulu zavraždili jeho stráže, keď prví ho prebodol do brucha druhí dvaja z bokov. Po Kaligulovi nastúpil na trón cisár Claudius. Vtedy sa Nerova matka vrátila z vyhnanstva. Z Nera už bol pekný mladý muž, ktorý mal čiernohnedé vlasy dlhé po plecia a žil medzi otrokmi.

Tam sa zalúbil do veľmi peknej ženy Acte, s ktorou sa chcel oženiť. Neskor sa aj tak stalo. Claudius už bol oženený. Jeden večer pristihol svoju ženu ako sa znovu vydáva, preto ju dal zavraždiť. Potom si za ženu zobral Agrippinu. Odvtedy sa zmenila veľmi. O všetkom rozhodovala, bola prísna. Sama aj dala zabiť Claudia, len aby sa na trón mohol dostať jej syn. Pred stovkami ľudí vyhlásili senátori smrť cisára Claudia. A nastal okamžik keď novým cisárom sa stal Nero. Zo začiatku bol dobrým cisárom, mal rád hudbu, piesne, hry. Pri gladiátorských hrách, kde všetci ukazovali aplec dole ako nech ho zabijú, cisár Nero ukázal hore. Nechcel aby sa v jeho ríši prelievalo veľa krvi. Chcel vytvoriť 101 dní Nerova, kde ľudia budú mať radi hudbu a iné veci. Chcel si tých ľudí získať. Jeho sen bol tiež takýmto. Chcel obnoviť Rím, aby boli všetci šťastný. Oženil sa s Octaviu, ale aj sám jej do očí povedal, že ona si nájde lepšieho muže a nie takého ako je on. vtedy sa ukončili ich vzťahy a Octavia utiakla na neznámy ostrov, kde sa utopila. Potom si za ženu zobral Acte.

Ale o pár rokov neskor už bol iný. Dal zabiť svoju matku, senátorov. Koli nemu sa aj zavraždil jeho učiteľ Seneca. V roku 64 n.l. dal podpáliť rímske osady. Vtedy aj chcel pozabíjať všetkých kresťano´v, čo aj urobil. Síce aj Acte bola kresťanka, ale ju nedal zabiť. Prevepodobne sa chcel pozerať na horiace plamene, aby mohol zložiť básne a texty. v roku 68 n.l. Nero utiekol a prišiel k vode. Tam hodil svoju korunu do vody. Potom do ruky si zobral svoj meč a na obidvoch rukách nad dlaňami si prerezal obidve žili. Hľadal ho Acte, keď ho našla ležať na zemi a okolo bolo plno krvi. Potom vyslovil svoje posledné slová Nero : "Odpusť mi". A takto sa skončil život Lucia Claudia Nera.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.