referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vojtech
Utorok, 23. apríla 2024
Napoleon a Slovensko
Dátum pridania: 16.03.2006 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: silvi1991
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 303
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.2
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 2m 0s
Pomalé čítanie: 3m 0s
 
Keď vypukla Francúzska revolúcia, ostatní európski panovníci a šlachta sa ju usilovali vojensky poraziť, lebo sa obávali jej vplyvu vo vlastných krajinách. Vojenské ťaženie európskych mocností proti Francúzsku pokračovalo aj potom, keď sa vlády zmocnil Napoleon Bonaparte. Za Napoleona sa však pôvodne obranné vojny zmenili na útočné a francúzsky cisár sa usiloval ovládnuť celý kontinent.

Habsburgský panomník František2., ktorý nastúpil na trón po dvojročnej vláde Leopolda 2., sa tiež zapojil do vojny proti Napoleonovi. Rakúske vojská bojovali v severnom Taliansku spolu s ruskými. Pre nezhody medzi ruskými cármi a Františkom2. však ruské vojská odstúpili z bojiska. Pri návrate do Ruska prechádzala časť vosk aj územím východného Slovenska, kde ich miestne obyvatelstvo vítalo so sympatiami. Roku 1805 sa František2. v boji proti Napoleonovi spojil s Anglickom a Ruskom. Spojenstvo však nebolo úspešné. Napoleon dosahoval jedno víťazstvo za druhým. Obsadil Viedeň a čast západného Slovenska s Bratislavou a Trnavou. Začiatkom decembra 1805 zvíťazil Napoleon pri Slavkove na južnej Morave nad rakúskym a ruským vojskom.

Podľa mieru, ktorý uzavreli v Bratislave, sa František2. okrem ťažkých vonjnových náhrad musel vzdať titulu nemeckého cisára. Ruské vojská, ktoré sa po bitke vracali do vlasti, opäť šli cez územie Slovenska. Francúzska armáda zostala na západnom Slovensku až do podpísania mieru (v Bratislave bolo 12 tisíc francúzských vojakov). Roku 1809 sa cisár František opäť pokúsil zvrátiť situáciu a vstúpil do vojny proti Napoleonovi. Aj v tejto vojne bol porazený. Francúzske vojsko obsadilo Viedeň a opäť aj časť západného Slovenska s Bratislavou. Francúzi vyhodili do povetria hrad Devín, ktorý ostal odvtedy v ruinách. Po prehraných vojnách bol cisár František nútený stať sa Napoleonovým spojencom a dokonca mu dal za manželku svoju dcéru Máriu Luisu. Keď po porážke Napoleona v Rusku utvorili jeho nepriatelia nové spojenstvo , pripojil sa k nim aj cisár František. Po porážke Napoleona sa Rakúsko, vedené štátnym kancelárom Matternichom, stalo jednou z vedúcich európskych mocností.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.