Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Architektúra Egypta

Vykročenie správnym smerom - stupňovitá pyramída

Pôvodným úmyslom bola mastaba štvorcového pôdorysu (63 m každá strana, výška 9 m). Pyramída vznikla, zjednodušene povedané, ukladaním stupňov (celkom ich bolo 7) na rozšírenú a upravenú nadzemnú časť predtým mastaby. Nebola z nepálených tehál, ale zo solídnych kamenných kvádrov, ktoré mali ako stavebný materiál premiéru. Architektom, ktorý dal svetu stupňovitú pyramídu bol prvý minister druhého panovníka tretej dynastie Džosera Imhotep.
S tradičnou mastabou spájala Džoserovu pyramídu aj skutočnosť, že bola rodinnou hrobkou. Neskôr bol v pyramíde pochovávaný len panovník. Pre úplnosť doplňme, že éra stupňovitých 


Stavia sa pyramída

Stavba pyramídy bola vecou štátneho významu s jednoznačnou prioritou. Nič, či už plánovanie alebo výstavba, nebolo ponechané na náhodu. Keď sa vlády ujal nový panovník musel si nechať postaviť hrobku primeranú jeho postaveniu.

Už pri zahájení stavby panovník zatĺkol panovník kolíky, natiahol šnúry a urobil čestný výkop zeme, ktorú posypal pieskom. Z hliny vymiesil tehlu ktorú položil ako "základný kameň". Do základov stavby potom panovník za prítomnosti kňazov uložili tzv. "zakladajúci depozit" (vzorky použitého materiálu, miniatúry náradia a "magické tehly" s titulatúrou panovníka). Kňazi potom stavbu vysvätili a mohlo sa začať stavať. Vzhľadom k svojmu významu nie je predpoklad, že by bola stavba zverená do rúk začiatočníkovi. Práce na nej zväčša viedol najbližší spolupracovník panovníka, skúsený, šikovný a loajálny človek. Napr. u Džosera to bol Imhotep.pyramíd trvala asi storočie.


 

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk