referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Dalibor
Štvrtok, 20. januára 2022
Keltské mincovníctvo
Dátum pridania: 29.03.2006 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: kathy
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 311
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.2
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 2m 0s
Pomalé čítanie: 3m 0s
 
Keltské kmene sú prvým známym národom na našom území. Zároveň sú všeobecne uznávaní ako prví užívatelia mincí v strednej Európe
Okolo roku 300pnl využívali „vynález peňazí“ v hospodárskych a politických vzťahoch svojich kmeňov. Mince razili najmä zo striebra, zlata a medi. Slúžili však na reprezentáciu, obdarúvanie, výkupné, alebo ako miera majetku. Platilo sa nimi len pri veľkých medzi kmeňových transakciách. Na domácom trhu prebiehala vo väčšine naturálna výmena. Platenie mincami bolo len ojedinelé.

Vydavatelia keltských mincí si dávali záležať najmä na vonkajšej podobe. Niektorý kopírovali cudzie mince - hlavne rímske a grécke. Iný znázorňovali predstaviteľov uctievaných božstiev, kultovú symboliku a mytologické výjavy.
Keltské mince sa razili vo viacerých oblastiach dnešného Slovenska. Prvenstvo v razbe má východná časť, kde sa výrobe venovali už v 2 storočí p.n.l. Nálezy potvrdili používanie strieborných tetradrachiem s hmotnosťou 14,90g. Zobrazovali hlavu boha Dia a jazdca na koni. Z tohto nájdeného súboru sa zachránilo 237 mincí.
Koncom 3. a začiatkom 2. storočia p.n.l. sa z razbou začalo aj na juhu stredného Slovenska. Svedčí o tom objav asi strieborných tetradrachien v obci Bátovce. Tieto mince sú zaujímavé tým že je na nich nápis AVDOLEONTOS, ktorý predstavuje meno predstaviteľa kmeňového zväzu Audoleonta.

V obciach Bánovce a Palárikove boli objavené mince so symbolom lýry. Boli uložené ako milodary Bohom v hrobkách. Na všetkých je klinový vryp ostrým predmetom, pravdepodobne išlo o skúšku pravosti a kvality kovu.
V prvej polovici 1. storočia p.n.l. zaznamenalo najväčší rozmach bratislavské oppidum. Bratislavské mince predstavujú pozoruhodný peňažný systém. Základným platidlom bola zlaté statéry s hmotnosťou 6,5g a drobné peňažné jednotky 1/3, 1/8, 1/24 statéry. Asi od roku 70 p.n.l sa v Bratislave razilo len zo striebra, pretože chýbali zásoby zlata. Boli vyzdobené mnohými obrazcami a nápisy, ktoré pomenúvajú 15 príslušníkov miestnej šľachty.

Územie Slovenska poskytuje bohaté dôkazy o keltskom mincovníctve. Mince pomáhajú dotvárať historický obraz Slovenka v posledných troch storočiach pred zmenou letopočtu a majú v ňom nezastupiteľné miesto.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.