referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ela
Piatok, 24. mája 2024
Atentát na Reinharda Heydricha
Dátum pridania: 10.04.2006 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Flynn
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 868
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 5.1
Priemerná známka: 3.02 Rýchle čítanie: 8m 30s
Pomalé čítanie: 12m 45s
 
Atentát na Reinharda Heydricha V roku 1941 bola aktivita českého odboja veľmi malá oproti iných krajín. Preto sa rozhodol prezident Eduard Beneš s Františkom Moravcom vycvičiť parašutistov, kt. by uskutočnili nejaký sabotážny čin, kt. by mal ohlasy nielen doma, ale aj v zahraničí. Boli vybraný Jozef Gabčík a Karel Svoboda. Karel Svoboda sa zraní pritrénovaní zoskoku a bude musieť byť vybraná náhrada. A tá sa našla, bol to Ján Kubiš. Koneční členovia skupiny ANTROPOID sú teda J. Gabčík a J.Kubiš.

Ich úloha bola jasná:spáchať atentát na Reinharda Heydricha. Večer 28.12.1941 štartuje štvormotorový bombardér HALIFAX z letiska.V lietadle sú skupiny:SILVER A (kpt. Bartoš, rtm. Valčík, des. Potůček) Silver B ( rtn.Zemek, čet. Šácha) ANTROPOID (rtm. Gabčík, rtm. Kubiš). Antropoid nie je vysadený pri Plzni,ale pri Nehvizd pri Prahe. Ako početný úkryt poslúži jaskyňa v skale. Mlynár Bauman spojí parašutistov zo sokolskou organizáciou "JINDRA". Postupne sa prechovávatelia stanú rodiny Khodlová, Svatošová, Fafková, Nováková, Moravcová. Samotní parašutisti si zanedlho vytvorili vlastnú ilegálnu sieť. Medzi ich najvýznamnejšie styky patril Václav Morávek a Zelinka-Hajský. Zelenka zháňal ubytovanie a bol zmála, kt. atentát plne podporovali a súhlasil s ním.

V apríli 1942 sa Heydrich presťahoval do Panenských Břežan.Parašutistom to pomohlo pri vyhladávaní miesta atentátu. 28. marca 1942 je vysadená ďalšia skupina Out distance. Mali za úlohu naviesť britské letune na plzenskú škodovku.Pri tejto riskantnej akcii pomáhal Jozef Gabčík a Ján Kubiš.V noci z 25. na 26. apríla zapálili stohy vedľa továrne.Nálet bol bez úspechu.Lietadlá zhodili vyše 2000 bômbna pole ďaleko od továrne. Vytvoriť plán atentátu nebolo úplne jednoduché a stále chýbalo miesto atentátu.Jeden z návrhov bol prepadnúť Heydrichov vlakový salon.Nakoniec sa to neuskutočnilo.

Ďalší návrh sa mal uskutočniťneďaleko Panenských Břežan. Atentátu zabráni Adolf Opálkaz dôvodu malého množstva únikových ciest. Ľudia z dom.odboja, kt. boli spolupracovníci nevedeli aký majú paraš.úlohu. Neskôr vytušili o čo sa má jednať. Boli zásadneproti, báli sa nedoziernych následkov. Preto 4. mája pre skup. Silver A, kt. teraz operovala na Pardubicku, boli odoslané depeše do Londína, aby bol atentát odvolaný. Nikto neodpovedal. Definitívne miesto akcie atentátnici vyrali ostrú zátačku v Kobilisích. Paraš. vysledovali, že touto cestou jazdí protektor na hrad. V zátačke mali stáť J. Gabčík a J. Kubiš. O kúsok ďalej stáť J. Valčík, kt. by dal znamenie zrkadlom, že obeť už ide.

Oproti na zastávke mal stáť A. Opálka ako poistka. Dátum bol stanovený na 27. mája. Ráno 27. mája šli od dejvického učiteľa. Nastúpili do električky a išli na Žižkov. Obaja mali aktovky. Na Žižkove si berú bicykle od pána Janečka. Na nich zamieria do Vysočian, kde majú schôdzku s Valčíkom. Gabčík má v aktovke rozložený Sten a Kubiš 2 bomby. Na vrchu oboch aktoviek je trochu trávy, aby prípadná kontrola nič nezistila. Už sú v zátačke všetko je pripravené. Valčík s Opálkom stoja na svojich miestach. Na roh ulice sa postaví Gabčík s Kubišom. Bicykle majú oproti opreté o plot.

Gabčík pod svojím pláštom skladá samopal. Kubiš tu stál len pre prípad, že by mal Heydrich doprovod alebo Gabčík sklamal.Po 10. hod. sú atentátnici veľmi nervozny, obaja prekontrolovali výzbroj. V 10.30 dáva Valčík znamenie. Keď auto zemieri do zátačky Gabčík odhadzuje plášť a prudko vbieha do cesty. Heydrichov šofér Kein brzdí. Gabčík mieri chladne a presne, zmačkne spúšť, a nič. Heydrichov voz ide pomaly ďalej. Heydrich vyťahuje pištol a chce Gabčíka zabiť. Vtom Kubiš hodil bombu, ale neodhadol vzdialenosť a bomba padla vedľa voza.

Škrepiny vlietli Kubišovi do tváre. Výbuch bol taký silný až sa vysypali okná električky, kt. išla práve okolo. Keď sa Kubiš spämatal, naskočil na bicykel a uháňal do Libně. Gabčíka začal prenasledovať Heydrich. Ten sa, ale po chvíli zapotácal v dôsledku silnej bolesti. Gabčíka na Heydrichov príkaz začal prenasledovať Klein. Vo vedľajšej ulici bol od neho len 40 krokov. Gabčík vbehol do blízkeho mäsiarstva, kde sa chcel ukryť. Majiteľ obchodu Brauner, ale Kleinovi ukázal, kde sa Gabčík schováva. Klein sa skryl za plotom. Gabčík ho zasiahol do nohy a utiekol.

Heydrich sa teraz opieral o svoj mercedes. Nejakážena spoznala, že je to protektor. Okamžite zastavila prechádzajúci náklaďák, kt. Heydricha dopravil do nemocnice na Bulovce. Tu bol hneď prijatý. Heydrich chcel špecialistu z Berlína, ale nakoniec sa dohodli , že sa operácie zúčastní doktor z nemeckej kliniky, kt. bola v Prahe. Potom čo správu dostalo gestapo, stala sa z nemocnice pevnosť. Všetky vchody obkľúčili oddiely SS. Na chytenie atentátnikov bola vypísaná odmena 10 milionov korun, potom zvýšená na 20 milionov. Hitler nariadil popraviť pre výstrahu 10 000 čechov. Nad celým protektorátom bol vyhlásený výnimočný stav. Na Heydrichovo miesto bol dosadený K.H.Frank.

Celá Praha bola uzavretá.Heydrichov stav podľa lekárov bol stabilizovaný(v tých dnoch bral Heydrich silne dávky morfia). Na začiatku júna ho navštívil Hitler. Po stretnutí upadol do komy. 4.júna skoro ráno zomrel na následky atentátu. V Prahe začali razie. Prehľadával sa každý byt. Parašutisti si vtedy museli nájsť úkryt. Ku konci mája sa ukryli v kostole sv. Cyrila a Metoda. V kostole sa ukrývali J.Gabčík, J.Kubiš,A.Opálka,J.Bublík,J.Valčík,J.Hrubý,J.Švarc. Jedlo im dopravovali najbližší spoluprac.Parašutisti boli v psych. kríze. Denne čítali v novinách o ďalších popravách.

Gabčík a Kubiš premýšlali o tom, že by navštívili zradcu E.Moravca. Povedali by mu, že sú tí atentátnici a zastrelili ho, a potom seba. Ich kruh spoluprac. myslel na premiestnenie parašut. na dedinu. Mohli ich prepraviť v sudoch od vína al. v rakvách. Priklonili sa k rakvám. Paraš. mali odviesť 18. júna, ale ktomu už nedošlo. 10.6.1942 boli vyhladené Lidice. Všetci muži boli postrielaný, ženy odvlečené do koncetrač. táborov a niektoré deti boli poslané do Nemecka na prevýchovu. Dedina bola zrovnaná zo zemou. Pre totorozhodnutie prispel pochybný list. Nevzťahoval sa k atentátu, i keď to tak vyzeralo.13.6.1942 poslal Karel Čurda anonymný list na četnickú stanicku v Benešove.V liste stálo, že atentát spáchal J.Gabčík a J.Kubiš.

V Benešove na stanici list spálili a na gestape nič nehlásili ako to mali nariadené.16.6.1942 odchádza Čurda do prahy a okolo poludnia vstúpi do Peschkova paláca. Tu sa udá. Povie mená všetkých spolupracovníkov. Medzi nimi padne meno Moravcových. Moravcovci v tej dobe poslali svojho syna Aťu na dedinu dovtedy kým sa situácia neukľudní. V noci na 17.6.1942 k Moravcom príde gestapo. Parašutistov nenašli. Pani Moravcová sa na záchode otrávila. Gestapák Fleischer, kt. viedol zatykacie komando zúril. Ešte v ten deň,kde bola zatknutá celá rodina, prijalo gestapo Zelenka-Hajského. Ten sa, ale otrávil pri zatýkamí. Gestapo zistí, že syn manželov je na dedine. Fingovaným telegramom ho zavolajú späť do Prahy.

Tu je zatknutý. Pri krutých výsluchoch nechce nič prezradiť, ale po tom čo mu ukáže gestapo mrtvolu jeho matky, tak sa zrúti a prezradí úkryt parašutistov. Skoro ráno 18. júna je chrám sv. Cyrila a Metoda obkľúčený takmer 800 mužmi gestapa, oddielov SS a jednotkami strážneho práporu Prahy. Akcie sa osobne zúčastní K.H.Frank. Do budovy oproti nemcom nainštalovali gulomet. Krátko po 4.hod ranné gestapo zvoní na kostolníka. Ten je ihneď spútaný.Gestapo ticho vstúpi do chrámovej lode. V tej chvíli sa tam nachádzali J.Bublík,A.Opálka a J.Kubiš.Tí hneď zahájili veľmi pressnú paľbu.

Nemci sa v tej tme neorientovali a stiahli sa. Za chvíľu začal páliť gulomet, oddiely SS použili trieštivé granáty. Boj sa presunul do galérie.Po viacej ako 2 hod. bolo po boji,ale len tu. Opálka sa otrávil a zastrelil,Kubiš s Bublíkom zomreli po prevoze do nemocnice. Gestapo hľadalo vchod do krypty, kde sa ukrývali ďaľší 4 paraš. Najprv našli malý vchod do krypty.Spustili tam dobrovoľníka,kt.za chvíľu vyťahovali raneného. Priviedli sem aj K.Čurdu Ten do otvoru zavolal: Kamaráti vzdajte sa, nič sa vám nestane. Mne sa tiež nič nestalo. To som ja K.Čurda.Odpoveď bola ďalšia sprška striel. Od tejto chvíle vedeli kto ichzradil.

Malým okienkom z Resslovej ulice hádzali bombičky zo slzným plynom.Na scénu povolali hasičov.Mali ich vytopiť.Lenže parašutisti narezali hadice a rebríkom ich vyhadzovali späť.Jeden z českých hasičov sa zmocnil rebríka. Od tejto chvíle stačilo nemcom len čakať. Nemcom sa však zdalo,že sa krypta plnípomaly. Mali teda obavu, že voda odteká niekde do kanalizácie.Báli sa, aby parašutisti nikde neutiekli. Dali dokonca rozostavať hliadky na východe, z kanalizácie a okolo Vltavy.Parašutistisa snažili prekopať do kanála, ale od neho delilo 10 m tvrdého podlažia.Nemci našli ďaľšiu kamen. dosku pod oltárom.

Odstránili ju a pred sebou mali kamenné schodisko. Do krypty bol posielaný jeden oddiel vojakov za druhým. Pred poludním sa z krypty ozvali 4 osamelé výstrely. Každý z parašutistov ukončil svoj život do pravého spánku , pretože už nemali náboje, kt. by sa obránili.Statočný boj presile trval vyše 4 hod. Všetci mrtvy boli vynesený na roh ulice, kde k identifikácii pomáhal K.Čurda. Hlavy všetkých boli vypreparované, len hlavy Gabčíka a Kubiša mali zostať v celku v roztoku. Na konci vojny sa hlavy stratili a už ich nenašli. K.Čurda bol vyplatený odmenou. Stal sa konfidentom gestapa. Doklady si zmenil na meno Karel Jerhot a cestoval po protektoráte ako agent-provokatér.Po vojne bol popravený. ČESŤ ODVAHE A STATOČNOSTI ČES.-SLOV. VOJAKOM A UCTA ICH PAMIATKE
 
Súvisiace linky
Galéria k článku [4]
Podobné referáty
Atentát na Reinharda Heydricha SOŠ 2.9630 698 slov
Atentát na Reinharda Heydricha SOŠ 2.9689 720 slov
Atentát na Reinharda Heydricha GYM 2.9649 466 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.