referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Bernard
Pondelok, 20. mája 2024
Česko-slovenská spolupráca
Dátum pridania: 11.04.2006 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: silvi1991
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 369
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.2
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 2m 0s
Pomalé čítanie: 3m 0s
 
Česko-slovenská spoluprácaRakúsko-maďarské vyrovnanie bolo nevýhodné pre Čechov i Slovákov. Česi zazlievali viedenskej vláde, že vyrovnala iba s uhorským štátom a historický český štát štát nechcela uznať. Slováci boli po rakúsko-maďarskom vyrovnaní vystavení maďarskému útlaku. V ťažkej situácii hľadali Češi a Slováci cestu k vzájomnej spolupráci.

Kedže český národ žil v Rakúsku v podstate lepších podmienkach, mal vlastné školy a silné hospodárstvo, pomáhali Češi alovenskému národu. Mnohí národne uvedomelí Slováci nemohli pre svoje národné presvedčenie študovať na vysokých, ba ani na stredných školách v Uhorsku. Viacerí z nich odchádzali na štúdiá do Čiech, najmä do Prahy. Roku 1882 si slovenský študenti založili v Prahe spolok Detvan. Detvan sa venoval samovzdelávaniu a literárnej, umeleckej a vedeckej činnosti. Súčasne však aj oboznamoval českú verejnosť so Slovenskom, s jeho dejinami, kultúrou a literatúrou. V spolku pracovalo viacero, neskôr významných slovenských osobností- Martin Kukučín, Vavro Šrobár, Milan Rastislav Štefánik, Ivan Krasko a iný. Česko-slovenskú spoluprácu podporovali významný českí vedci a umelci. Jedným z najvýznamnejším bol profesor filozofie na pražskej univerzite Tomáš Garrigue Massaryk.

Na podporu česko-slovenskej spolupráce a vzájomnosti vznikol v Prahe roku 1896 spolok Československá jednota. Staral sa o umiestňovanie slovenských študentov a žiakov v Čechách a na Morave a podľa možnosti ich v štúdiu aj podporovala. Poslala na Slovensko zbierky kníh, aby podporila vzdelanosť a kultúru slovenského ľudu. Pomáhala uverejňovať slovenské literárne a verejné diela v českých vydavateľstvách a časopisoch, aby česká verejnosť bola viac informovaná o dianí na Slovensku. Od roku 1908 až do prvej svetovej vojny sa v moravskom kúpeľnom mestečku Luhačoviciach každoročne v lete konali česko-slovenské porady. Tu sa predstavitelia neprieznivej situácie. Česko-slovenská spolupráca pred prvou svetovou vojnou utvorila predpoklady na to, aby sa za vojny zrodil plán na utvorenie spoločného česko-slovenskej štátu.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.