referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Dobromila
Štvrtok, 28. októbra 2021
Rasputin - Mužík vizionárom
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: zzuzzi
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 182
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 4.5
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 7m 30s
Pomalé čítanie: 11m 15s
 
Sanktpetersburskú spoločnosť pred revolúciou v roku 1917 škandalizoval nový člen v ich strede. Ako si dokázal špinavý, pologramotný mužík zo Sibíri, príslušník sexom posadnutého „svätého kultu“, podmaniť vládnucu rodinu cárskeho Ruska?

Zriedkavo sa podarilo jednotlivcovi tak silno ovládnuť monarchu a najvyššieho vládcu, ako tomu bolo v prípade „šialeného mnícha“ Grigorija Rasputina. Mikuláš II., cár všetkých Rusov sa musel dívať na to, ako cárovná Alexandra upadla do moci mnícha a vplyv samotného cára ochaboval, keď „svätcovi“ s očami démona bol dvor čoraz viac naklonený. Po celý život i v hodinách smrti Rasputin obhajoval vieru. Zbaviť sa ho nebolo ľahké. Podarilo sa to až po nevydarených pokusoch otráviť ho, zastreliť a po útokoch reťazami. Napokon ho utopili.


Sibírsky roľnícky chlapec
Rasputin sa narodil v najodľahlejšom kúte cárskeho Ruska: na Sibíri. Ruskou ortodoxnou cirkvou bol pokrstený ako Grigorij Jefimovič Novych a až neskôr prijal meno Rasputin, čo v preklade znamená škaredý, mrzký a aj zhýralý. Toto označenie nosil s necudnou rozkošou.
Sibír odjakživa slúžila ako dočasné a neraz doživotné pôsobisko vyhnancov – nepriateľov krajiny. Život v roztrúsených dedinkách tohto nekonečného priestoru bol tvrdý až krutý. Mimoriadne ťažký bol aj v dedinke Pokrovskoje, kde Rasputinovi rodičia obrábali kúsok neúrodnej pôdy a chovali zopár sliepočiek. V roku 1872 sa Anne, Mongolke t Tobolska, narodilo tretie dieťa, Grigorij. Chlapec bol predurčený na ťažkú prácu, vidiecky život a pravdepodobne skorú smrť. Mal však dve výnimočné črty: prenikavý, ohnivý pohľad a neuveriteľný hlad po druhom pohlaví. V dedine sa často ukazoval s prostitútkami a vyslúžil si opovrhnutie, keď ho prichytili v miestnom rybníku šantiť s tromi dievčatami. Napriek tomu sa ako 20-ročný oženil s miestnou devou Praskovijou Fjodorovnou. Neskôr Rasputin tvrdil, že práve pri kúpaní sa v chladnej vode v rybníku s tromi dedinčankami sa v ňom odohrala náboženská premena. Toto náhla osvietenie ho prinútilo opustiť tri deti a vydať sa prašnými cestami Ruska, aby kázal kacírsku a zmätenú vieru pochybnej náboženskej sekty chlystov. Vstúpil do chlystského kláštora vo Verchoturii a vo svojej neresti sa tu ešte zdokonalil. Hlásali, že ak sa má človek dostať na správnu cestu, musí najprv zhrešiť. Tento kult Rasputinovi mimoriadne vyhovoval.
Konvertovaný Rasputin sa vydal na púť, ktorá ho nakoniec priviedla na cársky dvor.
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.