referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Alojza
Sobota, 23. októbra 2021
Úsvit civilizácií - doba kamenná
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Luana
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 315
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 5
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 8m 20s
Pomalé čítanie: 12m 30s
 
Veda legendy rozprávajú o prvých okamihoch vesmíru až po vznik slnečnej sústavy… Prieskum belasej planéty ako živej bytosti…Údiv nad vznikom a rozmnožovaním bunky… Tragický zánik „hrozných plazov“…Víťazstvo cicavcov…Po dvadsiatich miliardách rokov prichádza na scénu človek. Dejiny človeka a opíc sa začali pred 35 mil. rokov. Pred 20 mil. rokov veľké primáty žili v lesoch východnej Afriky. Premiestňovali sa štvornožky na stromoch a občas zliezali na zem. Na západe, tam, kde pretrvával les, sa vyvinuli šimpanzy a gorily; na východe sa prispôsobili suchšiemu prostrediu saván a stali sa dvojnožcami – pred 4 mil. rokov. Za prvého predchodcu človeka sa označuje Australopithecus. Australopithecovia žili vo východnej a južnej Afrike v období 6 – 1 mil. rokov. Prvý bol objavený v južnej Afrike. Boli to prvé bytosti, ktoré sa pohybovali vzpriamene, ako to dokazujú odtlačky chodidiel, nájdené v Tanzánii, ale ich dvojnohosť bola ešte nedokonalá. Australopithecovia boli lovci, vyrábali nástroje, pravdepodobne opracované okruhliaky. Žili na viac, či menej zalesnených savanách, na brehoch riek a jazier. Australopithecovia žili v rôznorodom prostredí od lesov až po savany. Tí prví sa vyznačovali vyčnievajúcou tvárou, silným nadočnicovým valom, nízkym čelom, stoličky a čreňové zuby sú mohutné, očné zuby a rezáky dosť malé. Výnimočný objav

Roku 1974 na medzinárodnej výprave sa našlo 52 úlomkov kostí – 40 % kostry predchodcu človeka, čo je najkompletnejším exemplárom australopitheca, nazvanom Lucy. Lucy žila pred 3 mil. rokov v pralesoch na brehu rieky Awaš v Etiópii. Mala asi 1,10 m ( približne postava 6-ročného dieťaťa ) s hmotnosťou 30 kg. Objem mozgu 340 cm3 sa dá porovnať s mozgom dospelého šimpanza. Štúdium dokazuje, že Lucy kráčala vzpriamene na dvoch nohách a pravdepodobne liezla aj na stromy.

Homo habilis

Keď pred 2 mil. rokmi suchšie podnebie zapríčinilo suchotu, australopithecovia sa stali obyvateľmi savany. Z niektorých sa vyvinuli prví ľudia : Homo habilis – človek zručný. Tvár mali sploštenejšiu, čelo vyššie, menšie stoličky a čreňové zuby, nadočnicový val ustupuje, objem mozgu je väčší. Používali rozmanitejšie nástroje ako australopithecovia a stavali si prvé prístrešky ( možno lovecké úkryty ).

Homo erectus

Koncom 19. storočia, predtým ako sa našli pozostatky australopitheca v Afrike, boli nájdené ľudské kosti na Jáve ( Indonézia ) a v Číne.
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.