referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Paulína
Sobota, 22. júna 2024
Dejiny Slovenska
Dátum pridania: 19.07.2006 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: deratyzatorMW
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 446
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.3
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 2m 10s
Pomalé čítanie: 3m 15s
 
Slovensko je veľmi zaujímavá krajina. Je relatívne malá a predsa sa na nej nachádza mnoho zaujímavostí. V niektorých je dokonca jedinou na svete. Napríklad sa rozprestiera v srdci Európy a stojí na nej najväčší hrad , Spiš , ktorý je zapísaný do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. No jej história je tiež fascinujúca. Prvý písomne doložený vládca , ktorého kráľovstvo sa dokázateľne rozprestieralo na území dnešného Slovenska sa volal Vannius. Listiny ktoré podkladajú tieto fakty sú staré viac ako dvetisíc rokov. Vannius bol v podriadenom vzťahu s Rímskou ríšou ktorej hranice sa neskôr ťahali až pri Trenčíne. Veľkým vládcom Slovanov bol i Rastislav, ktorí vo Veľkomoravskej ríši pomocou vierozvestov Konštantína a Metoda šíril kresťanstvo.

Rastislavov synovec Svätopluk I. nasledoval šlapaje svojho predka. Po jeho smrti sa však Veľkomoravská ríša rozpadla a poddala sa kočovným kmeňom z východu. Na jej mieste vzniklo Uhorsko. Po Napoleonských vojnách Uhorsko zoslablo a dostalo sa pod vplyv Rakúska ktoré sa vyčlenilo zo Svätej rímskej ríše. V týchto chvíľach sa začalo búrenie Slovákov voči nadvláde iných krajín. Uhorská vláda si zanedlho vydobyla rovnoprávnosť. Z Rakúskej ríše vznikla Rakúsko-Uhorská monarchia. Utláčanie Slovákov bolo v týchto chvíľach najintenzívnejšie. Zatvárali sa slovenské školy i najväčšie kultúrne stredisko Matica Slovenska. Slovákom sa nepodarilo vydobyť si slobodu. To sa však zmenilo po prvej svetovej vojne v roku 1918. Rakúsko-Uhorsko patrilo k porazeným národom. Natoľko zoslablo že nedokázalo kontrolovať svoje obrovské územie a tak 28. októbra 1918 vznikla prvá Česko-slovenská republika. Toto šťastné obdobie trvalo len do roku 1938. K moci sa v Nemecku dostal Hitler a požadoval od Československa pohraničné územia , Sudety.

Zámienkou tohto činu bolo údajná diskriminácia Nemcov v týchto územiach. To však nebola pravda. Aj napriek tomu sa západné mocnosti, Taliansko, Anglicko, Francúzsko a Nemecko rozhodli vyňať Sudety spod vlády Česko-slovenska. Po tomto čine sa Česko a Slovensko rozdelili. 1. septembra Hitler rozpútal druhú svetovú vojnu. Po nej sa Česko a Slovensko opäť spojilo. Tentoraz ako člen ZSSR. 7. november 1989 sa vláda Ruska rozpadla po štátnom prevrate. V Česko-slovensku zavládla demokracia. Na základe rôznych politických nezhôd sa Česko-slovensko opäť rozdelilo 1. januára 1993. Od tej doby je v takej podobe ako ho poznáme dnes.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.