referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vasil
Piatok, 14. júna 2024
Sisi, rakúska cisárovná
Dátum pridania: 18.09.2006 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: majanka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 3 192
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 8.7
Priemerná známka: 2.93 Rýchle čítanie: 14m 30s
Pomalé čítanie: 21m 45s
 

Alžbeta Habsburská – Wittelsbachová nazývaná Sissi bola v súkromnom živote rozporuplná osobnosť. Vytvárala si svoj vlastný štýl, ktorý sa len zriedkavo zhodoval so zásadami dvorného ceremoniálu. Každodenne kontrolovala svoju váhu a miery, pretože kult krásy a dokonalej postavy patril k jej hlavným záujmom. Veľa športovala a kvôli postave držala rôzne diéty a aj hladovky. Často bývala chorá a preto absolvovala mnohé liečebné kúry.

Milovala zvieratá, predovšetkým psy a kone, preto niet divu že jazda na koni patrila k jej najobľúbenejším športom. Vyžívala sa v hre na citare a podľa svojho veľkého vzoru Heinricha Heineho písala i básne. Venovala sa štúdiu cudzích jazykov a literatúry. Rada cestovala a je takmer typické, že jej život sa na jednej s týchto ciest skončil – tragicky a náhle, ako sama vopred vytušila.

Vojvodkyňa Alžbeta Bavorská, ktorú rodičia a súrodenci prezývali Sissi, prišla na svet vo vianočný večer roku 1837 v rodičovskom dome v Mníchove a už pri narodení mala dva zuby, čo podľa všeobecnej mienky nemohlo znamenať nič iné ako obrovské šťastie. Navyše sa narodila v nedeľu a to bola okolnosť, ktorá tiež ktorá tiež sľubovala len to najlepšie.

GARDERÓBA CISÁROVNEJ
Keď mala vojvodkyňa Alžbeta Bavorská krátko pre svadbou, dostala ako každá iná princezná od rodičov náležitú výbavu. Museli jej ju pozháňať na poslednú chvíľu a s veľkým chvatom, pretože všetci boli pripravený na to, že za cisára Františka Jozefa sa vydá staršia dcéra Helena (Néné).

Alžbetina garderóba v čase svadby nebola ešte kompletná a podľa dvorných predpisov na habsburskom dvore nepredstavovala výbavu prislúchajúcu neveste. Ešte niekoľko mesiacov po svadbe ju bolo treba s pomocou viedenského dvora dopĺňať, aby bola úplná.

Najprv sa zadovážilo štrnásť tuctov pančúch, dvadsať párov rozličných rukavíc, šesť párov kožených čižiem ako aj 113 párov topánok zo zamatu, atlasu, hodvábu, alebo s „obyčajnej látky“. Jeden pár topánok si cisárovná smela obuť nanajvýš šesťkrát a potom pripadli jej komorným.

Cisár sa od začiatku manželstva prejavoval ako veľkorysí manžel. Alžbeta dostala od otca do vena 50.000 guldenov (vyše šesť miliónov šilingov), ktoré František Jozef „vykompenzoval“ 100.000 guldenmi (vyše dvanásť miliónov šilingov). Okrem toho dostala cisárovná deň po svadobnej noci dvanásťtisíc dukátov ako svadobný dar mladomanžela mladomanželke. Toľko podľa starého zvyku „dlhoval“ cisár manželke za stratu panenstva. Na „drobné výdavky“ sa vyčlenilo 100.000 guldenov. Mali slúžiť na šaty, almužny a menšie výdavky, pričom ostatné výdavky hradil cisár. Okrem toho platil cisár náklady na cesty ktoré cisárovná od roku 1860 podnikala. Cisár uhradil aj výstavbu a vybavenie Achilleionu.

Najväčší dôraz kládla Alžbeta na jazdecké oblečenie. Nosila len málo šperkov, aj to nie veľmi vzácnych. Keďže bola veľmi poverčivá, na zápästí nosila náramok s nespočetnými talizmanmi. Talizmany mali pomáhať odvrátiť nešťastie. Od smrti syna Rudolfa chodila Sissi len v čiernom.

 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Zdroje: Korunu skladám z unavenej hlavy
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.