Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Kleopatra VII.

KLEOPATRA VII. (69-30 pred Kristom) - Dcéra faraóna Ptolemaia XI. Auléta, ktorá bola už v sedemnástich rokoch predurčená za spoluvládkyňu a podľa egyptského zvyku zároveň aj za manželku svojho o 5 rokov mladšieho brata Ptolemaia zohrala v 1 storočí pred Kristom v Egypte dôležitú úlohu. Určení poručníci však Kleopatru vyhnali z Egypta, kam sa opäť vrátila spolu s rímskym diktátorom Júliusom Caesariem, ktorému bola milenkou i matkou jeho syna.

Egyptské povstanie proti Caesarovým vojskám, v ktorom mladý Ptolemaios zahynul, vyriešilo otázku vlády. Kleopatra VII. Nastúpila na trón, do značnej miery však bola len bábkou v rímskych rukách. Po Caesarovom zavraždení vycítila šancu na obnovenie úplnej samostatnosti a v nasledujúcej občianskej vojne síce otvorene podporovala triumvirov, potajomky však republikánov.

Po víťazstve triumvirov v bitke pri Fillippách bol východ stredomoria prisúdený rímskemu vojvodcovi Markovi Antoniovi , ktorý prinútil Kleopatru prísť na schôdzku do Tarsu, kde sa mala zodpovedať za svoju pomoc republikánom. Kleopatra sa na stretnutie s jedným z dvoch najmocnejších mužov vtedajšieho Ríma starostlivo pripravila a svojím šarmom Marka Antonia celkom ovládla. Postupne sa stal obyčajným nástrojom egyptskej politiky, odovzdal niekoľko rímskych väzení v Ázii pod vládu Kleopatry, čo v listoch senátu vysvetľoval ako veľmocenskú politiku ("veľkosť štátu nespočíva v tom čo vlastní, ale v tom čo rozdeľuje.").

Opozícia voči Antoniovi v Ríme, vedená Caesarovým adoptívnym synom Oktavianom, viedla od roku 33 pred Kristom k novej občianskej vojne, v ktorej bolo Antoniovo loďstvo porazené pri Actia. Kleopatra a Antonius sa zachránili útekom do Egypta. Víťazný Oktávián, ktorý dostal meno Augustus (Vznešený) pokračoval v prenasledovaní protivníkov. Kleopatrina snaha dohodnúť sa s ním aj na úkor protivníkov. Kleopatrina snaha dohodnúť sa s ním aj na úkor Antonia neviedla k žiadnym výsledkom.

Po Antoniovej samovražde ju zajali a mala sa stať ozdobou Augustovho triumfu. Aby sa vyhla tomuto pokoreniu, nechala sa poštípať hadom. Kleopatrin život a osud patrí medzi najvďačnejšie témy na spracovanie dramatického (Shakespeare), výtvarné (Rubens) i filmové (s nezabudnuteľnou Liz Taylorovou v hlavnej úlohe). Faktom však zostáva, že Kleopatriným dobrovoľným odchodom zo života odišla do histórie aj originálna staroegyptská civilizácia.


Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk