referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Kazimír
Pondelok, 4. marca 2024
Kleopatra VII.
Dátum pridania: 05.09.2006 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Tdnka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 441
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.3
Priemerná známka: 3.01 Rýchle čítanie: 2m 10s
Pomalé čítanie: 3m 15s
 

KLEOPATRA VII. (69-30 pred Kristom) - Dcéra faraóna Ptolemaia XI. Auléta, ktorá bola už v sedemnástich rokoch predurčená za spoluvládkyňu a podľa egyptského zvyku zároveň aj za manželku svojho o 5 rokov mladšieho brata Ptolemaia zohrala v 1 storočí pred Kristom v Egypte dôležitú úlohu. Určení poručníci však Kleopatru vyhnali z Egypta, kam sa opäť vrátila spolu s rímskym diktátorom Júliusom Caesariem, ktorému bola milenkou i matkou jeho syna.

Egyptské povstanie proti Caesarovým vojskám, v ktorom mladý Ptolemaios zahynul, vyriešilo otázku vlády. Kleopatra VII. Nastúpila na trón, do značnej miery však bola len bábkou v rímskych rukách. Po Caesarovom zavraždení vycítila šancu na obnovenie úplnej samostatnosti a v nasledujúcej občianskej vojne síce otvorene podporovala triumvirov, potajomky však republikánov.

Po víťazstve triumvirov v bitke pri Fillippách bol východ stredomoria prisúdený rímskemu vojvodcovi Markovi Antoniovi , ktorý prinútil Kleopatru prísť na schôdzku do Tarsu, kde sa mala zodpovedať za svoju pomoc republikánom. Kleopatra sa na stretnutie s jedným z dvoch najmocnejších mužov vtedajšieho Ríma starostlivo pripravila a svojím šarmom Marka Antonia celkom ovládla. Postupne sa stal obyčajným nástrojom egyptskej politiky, odovzdal niekoľko rímskych väzení v Ázii pod vládu Kleopatry, čo v listoch senátu vysvetľoval ako veľmocenskú politiku ("veľkosť štátu nespočíva v tom čo vlastní, ale v tom čo rozdeľuje.").

Opozícia voči Antoniovi v Ríme, vedená Caesarovým adoptívnym synom Oktavianom, viedla od roku 33 pred Kristom k novej občianskej vojne, v ktorej bolo Antoniovo loďstvo porazené pri Actia. Kleopatra a Antonius sa zachránili útekom do Egypta. Víťazný Oktávián, ktorý dostal meno Augustus (Vznešený) pokračoval v prenasledovaní protivníkov. Kleopatrina snaha dohodnúť sa s ním aj na úkor protivníkov. Kleopatrina snaha dohodnúť sa s ním aj na úkor Antonia neviedla k žiadnym výsledkom.

Po Antoniovej samovražde ju zajali a mala sa stať ozdobou Augustovho triumfu. Aby sa vyhla tomuto pokoreniu, nechala sa poštípať hadom. Kleopatrin život a osud patrí medzi najvďačnejšie témy na spracovanie dramatického (Shakespeare), výtvarné (Rubens) i filmové (s nezabudnuteľnou Liz Taylorovou v hlavnej úlohe). Faktom však zostáva, že Kleopatriným dobrovoľným odchodom zo života odišla do histórie aj originálna staroegyptská civilizácia.

 
Podobné referáty
Kleopatra VII. 2.9735 741 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.