referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Marcela
Pondelok, 15. augusta 2022
Juraj Jánošík, zločinec alebo národný hrdina?
Dátum pridania: 04.03.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Jefry
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 806
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 2.1
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 3m 30s
Pomalé čítanie: 5m 15s
 
Tento „hrdina“, ako ho mnohý nazývajú, toho za svoje pôsobenie urobil veľa. Bolo viac dobrého ako zlého? Jánošík lúpil pod heslom: „Bohatým brať a chudobným dávať.“ Bolo to naozaj tak? Nebol to len chladnokrvný zlodej a zabijak? A bol Jánošík vlastne Slovák? Nebol to Poliak alebo Čech? Bol to vôbec silný a obratný muž? Jánošíkové pôsobenie bolo veľmi krátke zaslúži si za to taký obdiv a chválu?

Jánošík sa narodil 25. januára 1688. Tento dátum nie je presný, pretože do matriky sa zapisovalo až po krste. Jánošík vyrastal v pomerne bohatej rodine. Na tú dobu sa nemal zle. Vyrastal v takej rodine akú neskôr okrádal. Tu sa črtá jedna z jeho najhorších vlastností. Jánošík údajne okrádal len majetnejšie rodiny a nižšiu šľachtu pretože sa vysokej šľachty bál. Čo sa týka jeho hesla. „Bohatým brať a chudobným dávať.“ Jánošík zo svojou družinou prepadával vozy a kupcov. Tovar rozdal v najbližšej dedine, ale zlato, peniaze a šperky si družina nechávala. Jánošíková družina zabila len jedného človeka. Bol to farár a zomrel až mesiac po prepade. Čiže Jánošíková družina mu musela pomôcť dostať sa domov. A výstrel údajne nepadol s Jánošíkovej zbrane.

Jánošíková národnosť bola Slovenská. V jeho družine sa však nachádzali aj Poliaci a Česi. V dobe Jánošíkovho pôsobenia nemohol byť zbojník každý. Musel prejsť fyzickými testami. Bol však dobre stavaný. Bol to vojak. Bojoval v povstaní Františka II. Rákociho, ktoré sa skončilo v bitke pri Trenčíne v roku 1708. Po jej skončení sa musel stať členom habsburskej cisárskej armády.

Tu sa zoznámil so zbojníkom Tomášom Uhorčíkom, ktoré mu pomohol utiecť. Neskôr Jánošíka z armády vykúpil otec. Jánošík sa vracia domov. Tu sa znova stretáva s Uhorčíkom. Pomáha mu pašovať kone z Poľska. Uhorčík mu v roku 1711 prenechal družinu. Jánošík bol prvý krát väznený roku 1712, ale podplatil stráž a ušiel. V roku 1713 bol mladý zbojník definitíve uväznený na Vranovskom kaštieli. Proces s Jánošíkom sa začal v marci 1713. Pri výpovedi spomenul väčšinou tých druhov, ktorí už nežili. Obhajcom bol Baltazár Pallugyay, ktorý trval na tom, že Jánošík počas svojej činnosti nikoho nezabil. Jánošíka po vypočúvaní a mučení nakoniec uznali vinným zo zbojstva, porušenia krajinských zákonov a zlých skutkov. Zavesenie na ľavý bok na hák malo byť trestom a zároveň výstrahou pre ostaných. Len dvadsaťpäťročný Juraj Jánošík zomiera v podvečer, 17. marca 1713 na mikulášskom popravisku Šibeničky. Bol obesený za rebro.

Jánošík bol podľa mňa viac zlodej ako hrdina, preto si podľa mňa pomenovanie „Národný hrdina“ určite nezaslúži. Bol to obyčajný zlodej, ktorý to, čo nepotreboval rozdal ľuďom. To z neho hrdinu určite nerobí. A rozhodujúcim faktom je, že Jánošík okrádal ľudí majetných ako on sám. Nedá sa však porovnať so zbojníkmi v Ukrajine či v Rusku, ktorý chladnokrvne vraždili. Jánošík pôsobil v rokoch 1711-1713. Podľa mňa je to veľmi krátke obdobie, aby o človeku bolo natočených 5 filmov, 1 večerníček, divadelné hry a mnoho dokumentov a neuveriteľné množstvo povestí. Doteraz sa však nevie kde je náš národný hrdina pochovaný. Niekedy bolo v rozsudku smrti napísané, že telo odsúdeného má byť zakopané. Vtedy bol zakopaný pri šibenici, alebo niekde v okolí. Ak takýto zápis neexistoval, musíme pripustiť, že telo odovzdávali rodine. Je to možné, aj keď zbojníkov pochovávali vždy niekde pod plotom, a nie medzi poriadnymi ľudmi. Ale čo sa týka Jánošíka, zachovalo sa ústne podanie, ktoré hovorí, že Jánošíka pochovali na kuruckom cintoríne. Bol to malý cintorín, na ktorom pochovávali kurucov, povstalcov, Jánošík bol vojakom uhorskej armády a aj povstalcom. Tento malý cintorín sa nachádzal v Čemiciach. Keď stavali vodnú nádrž Liptovská Mara, cintorín i celú obec zatopila voda. Je teda možné, že Jánošík teraz odpočíva na dne Liptovskej Mary. Citoval som poľského historika Dr. Stanislaw Dzieciolowski
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.