referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Marcela
Pondelok, 15. augusta 2022
Štát Izrael
Dátum pridania: 04.03.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: gabo
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 4 011
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 12
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 20m 0s
Pomalé čítanie: 30m 0s
 
Vážená pani profesorka, milí študenti, dovoľte mi, aby som Vám na tejto hodine predstavil štát Izrael a načrtol Izraelsko-palestínsku problematiku.

Možno niektorých z Vás zaujíma táto téma a už o nej aj niečo viete. Dúfam, že tých ostatných aspoň zaujmem a rozšíria si svoje vedomosti o niečo nové. Na začiatku by som ešte podotkol, že ak budete mať nejaké nezrovnalosti a budete sa chcieť na niečo bližšie spýtať, pokojne mi položte vašu otázku. Svoju prednášku začnem všeobecnými faktami a stručnou minulosťou Izraela, lebo ak človek nepozná minulosť, nepochopí prítomnosť.

Názov Izrael je odvodený od mena Izrael, ktoré prijal apoštol Jakub. Geopolitické fakty:-štát Levanty-21 600 km2,-5,8-6 milióna obyvateľov -Židia tvoria 80% obyvateľstva (Aškenázi- východní a stredoeurópski Židia, Sefardi- španielski a severoafrickí Židia), Palestínčania 18%, 2% tvoria Čerkesi a Drúzi (moslimská sekta, ktorá sa oddelila od islamu v 11. storočí)

-hlavné mesto je Jeruzalem, zahraničie ale považuje za hlavné mesto Tel Aviv - Jaffa. Izrael je parlamentná republika, parlament sa nazýva Kneset má 120 poslancov, nemá písanú Ústavu rovnako ako Veľká Británia, jediný demokratický štát na Blízkom východe, susedia: Libanon, Egypt, Jordánsko, Sýria

Prírodné podmienky:-subtropické pásmo, na juhu tropické-S a V: Galilejské, Jutské pohoria-5% zalesnenia-J: Negevská púšť-Mŕtve more- slaná voda, Genezaredské jazero- sladká voda-najdlhšia rieka Jordán-100km, ostatné len 10-15km

Hospodárstvo:-priemyselne rozvinutý štát-elektrotechnický, textilný, strojársky priemysel, jadrové technológie-spracovanie diamantov z JAR-jedna z najvyšších životných úrovní a jeden z najvyšších HDP na svete

Obdobie pred 1.svetovou vojnou: Oblasť nazývaná Palestína (Svätá zem), súčasť Osmanskej ríše-1896- Theodor Hertz založil Sionistické hnutie- navrhoval návrat Židov do národnej vlasti, vytvoriť Židovský štát. Sionisti získali podporu viacerých židovských komunít (USA, Európa). Finančne podporovali sťahovanie Židov do Palestíny(vykupovanie pôdy od arabských veľkostatkárov)

1.svetová vojna: V roku 1914 židovská populácia v Palestíne vzrástla na 85 000 Židov, čo tvorilo 12 % celkovej populácie. Vznikajú prvé konflikty medzi Židmi a Arabmi (negatívne vnímali snahy Židov o osídľovanie). Štáty dohody sa snažili získať podporu Židov a Arabov proti Osmanskej ríši. Najviac sa o to snažila Veľká Británia. V roku 1917 britská vláda vydala Belfourskú deklaráciu, ktorá vyjadrovala britskú podporu pre založenie domova pre židovskú populáciu v Palestíne. Hlavným cieľom Británie bolo ponechanie si Palestíny ako strategického územia po vojne.

V júli 1922 Spojené národy, vydali mandát, ktorým pridelili kontrolu nad Palestínou Británii, zveriac im to, aby napomohli pri vytvorení židovského štátu. Podporený Britániou začali prúdiť do Palestíny vlny Židov medzi rokmi 1919 a 1935. Medzi rokmi 1919 a 1923 prišlo do Palestíny okolo 35 000 Židov, hlavne z Ruska. Títo položili základy všeobecnej sociálnej a ekonomickej infraštruktúry, rozvinuli poľnohospodárstvo a začali budovať obydlia a cesty. Ďalších 60 000 Židov prišlo medzi rokmi 1924 a 1932, najmä z Poľska. Táto skupina založila mestský spôsob života. Títo imigranti osadili a založili obchod v Tel – Avive, Haife a Jeruzaleme. Na začiatku 30 – tych rokov 20 storočia prišlo do Palestíny okolo 145 000 Židov z Nemecka zo strachu pred Hitlerom.
Medzi rokmi 1920 a 1930 ekonomický a kultúrny vývoj sa veľmi zrýchlil. Židia rozvinuli poľnohospodárstvo, vybudovali továrne, postavili hydroelektrárne na Jordáne, postavili nové cesty cez celú krajinu a začali ťažiť nerastné suroviny z Mŕtveho mora.

Medzivojnové obdobie:Kvôli prenasledovanie Židov v Nemecku ich tisíce utekajú do Palestíny. V roku 1939 Veľká Británia vydala Bielu knihu, v ktorej zakazuje príchod Židov do Palestíny. Veľká Británia sa bála straty podpory Arabského sveta proti Mocnostiam Osi. Príchod Židov však naďalej pokračuje nelegálne. Nemeckí Židia priniesli kapitál a inteligenciu.

2.svetová vojna:Arabi spolupracujú s Nemeckom. Veľká Británia sa dlho bránila vytvoreniu Židovských brigád, aby nestratila moc v krajine. Až Churchill vytvoril takúto brigádu. Počas vojny v Palestíne existovalo veľa plánov ako získať vlastný štát. Bola vytvorená HAGANA- Židovská domobrana, ktorú viedol David Ben-Gurion a bola orientovaná na USA. Ďalej vznikali aj radikálne organizácie, ktoré uskutočňovali teroristické útoky proti Veľkej Británií. Najznámejšie boli IRGUN viedol Begin a STERN viedol Shamir.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.