referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Uršula
Štvrtok, 21. októbra 2021
Reagan a Gorbačov
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: mondeo
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 788
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3.2
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 5m 20s
Pomalé čítanie: 8m 0s
 
Reagan a Gorbačov

Najväčší vplyv na skončenie studenej vojny mala premena sovietsko - amerických vzťahov za vlády Michaila Gorbačova. Jeho politická šikovnosť, schopnosť navodiť ovzdušie dôvery a pružnosť zoharli při rokovaniach dôležitú úlohu. Všetky západné hlavné mestá, ktoré najvyšší predstaviteľ Sovietského zväzu navštívil koncom 80. rokov, zachvátila "gorbimánia". Jeho popularita ďaleko prevýšila podporu, ktorej sa tešil doma, jeho ekonomická reforma totiž nepriniesla očakávané výsledky.
Bol o generáciu mladší ako jeho maldší predchodcovia. Ako prvý zo sovietskych predstaviteľov nezažil traumu z 2. svetovej vojny, nepatril predstaviteľom, ktorí vo vysokých funkciách slúžili Stalinovi. Pristúpil k nim rok či dva po svojom nástupe do funkcie generálneho tajomníka Komunistickej strany Sovietskeho zväzu. Nové myslenie sa v krajine rozšírilo až po Černobyle.
Zástancovia Reaganovej tvrdej línie zo začiatku 80. rokov vidia dôvod v zmene Gorbačovho kurzu v inom. Tvrdia, že Moskva nemohla v súťaži so Spojenými štátmi, pokiaľ ide o zvyšovanie vojenského potenciálu vrátane strategickej obrannej iniciatívy ( SDI ), obstáť a bola prinútená si to uvedomiť. Sovietsky predstavitelia vládli bez podpori verejnosti, bez diskusií, bez prieskumov verejnej mienky, bez volieb, ktoré jediné by naozaj mohli zmeniť ich politiku. Pri takomto type vlády môžete vplývať na zmenu jej politiky len tak, že presvedčíte jej vedúcich predstaviteľov, že vojensky nemôžu vyhrať nad Spojenými štátmi alebo NATO. To bol dôvod, pre ktorý sme zvyšovali našu vojenskú silu. Politici z obdobia uvoľňovania medzinárodného napätia sa vo svojich názoroch na túto otázku veľmi rôznia. "Prezident Reagan si za svoju úlohu zaslúži pochvaľu, ale jeho rola sa začala až v Ženeve v roku 1985" - hovorí Paul Warnke, ktorý viedol vyjednávania o kontrole zbrojenia za vlády prezidenta Cartera. Obrovské zvýšenie rozpočtu na zbrojenie ochudobnilo Spojené štáty a ešte viac zbedáčilo Sovietsky zväz. Na skončenie studenej vojny nemalo žiadny konštruktívny vplyv. Iba čo oddialilo jej koniec. Pretože ak v pretekoch v zbrojení Západ pridal, Východ ho musel dobiehať. A kedže mal Západ náskok v technológii, ktorému Východ nemohol konkurovať musel svoj handicap nahraďovať množstvom. Keď sa skončilo prvé obdobie uvoľňovania medzinárodného napäťia, boli Spojené štáty presvedčené, že ich úlohou je neutralizovať jedinú silu východného bloku a tou bola vojenská sila.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.