referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Henrieta
Utorok, 28. novembra 2023
Zdravotníctvo, školstvo, veda a kultúra SR
Dátum pridania: 27.02.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: GirlsTeam
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 255
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 0.7
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 1m 10s
Pomalé čítanie: 1m 45s
 
Úlohami zdravotníctva sú liečenie a predchádzanie chorobám obyvateľstva. Zdravotnícke služby na seba nadväzujú. Najlepšie vybavené zdravotnícke zariadenia sú v mestách, kde sa sústreďuje najväčší počet obyvateľov.

Školstvo

Prvé školy na našom území zakladala cirkev. Najznámejšie školy boli Academia Istropolitana v Bratislave, Trnavská univerzita, Banská a lesnícka akadémia v Banskej Štiavnici a Evanjelické kolégium v Prešove. V súčasnosti pracuje nová sústava školských zariadení. Najviac vysokých škôl je v Bratislave.

Veda

Veda sa na našom území začala rozširovať v 15.stor. na Academii Istropolitana.

K prvým známym slovenským vedcom patrili M.Bel, S.Mikovíni, J.K.Hell, J.Kemplen, Ľ.Štúr, D.Štúr, A.Kmeť, J.Murgaš, Š.Banič, M.R.Štefánik. V súčasnosti sa vedecký výskum sústreďuje v Slovenskej akadémii vied na vysokých školách a rôznych výskumných ústavoch.KultúraKultúru národa predstavujú duchovné (literárne diela, maľby, hudobné diela) a meteriálne ( stavby, sochy) hodnoty. Prvou slovenskou kultúrnou ustanovizňou sa stala Matica slovenská. Medzi stále divadelné scény patria Slovenské národné divadlo, divadlá v Martine, Nitre, Prešove a ďaľších mestách.

Najznámejšie múzeá sú Slovenské národné múzeum v Bratislave, Martine a mnoho ďaľších. Ľudovoumelecké zbory, napr. SĽUK, Lúčnica zachovávajú tradíciu ľudových tancov a spevu.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.