referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Edita
Pondelok, 26. septembra 2022
Súťaž v zbrojení - v tieni bomby
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: mondeo
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 704
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.7
Priemerná známka: 2.91 Rýchle čítanie: 4m 30s
Pomalé čítanie: 6m 45s
 
Úvod:

Po skončení 2. svetovej vojny sa svet rozdelil na dva bloky. Západný a východný. Medzi superveľmocami (USA a ZSSR) a blokmi vládlo extrémne napätie. Bol to konflikt, ktorý - vďaka hrozbe vzájomného zničenia jadrovými zbraňami - nikdy neprerástol do otvoreného boja. História bomby:

16. júla 1945 sa uskutočnil prvý atómový pokus v dejinách. 6. augusta 1945 bola zhodená prvá atómová bomba (Little Boy) na mesto Hirošima. Mesto najprv osvietila obrovská ohnivá guľa, potom sa zatriaslo ako pri zemetrasení a napokon zmizlo pod gigantickým hríbom belavých oblakov siahajúcich do výšky 15 000 metrov a viditeľných v okruhu 500 km. O tri dni neskôr postihol rovnaký osud Nagasaki, čo Japoncov donútilo prijať kapituláciu. Bolo to prvý a poslednýkrát, čo bola atómová bomba použitá ako zbraň proti inému štátu. Ale najbližších 45 rokov sa používala ako zastrašujúci prostriedok. V roku 1949 sa uskutočnil prvý atómový pokus Sovietskeho zväzu. V roku 1952 sa uskutočnil prvý výbuch americkej vodíkovej bomby a o rok neskôr prvý výbuch sovietskej vodíkovej bomby. Neskôr bolo vynájdených ešte mnoho iných typov ničivých bômb, ale tie už nie sú až také podstatné.

Pomer síl a technické novinky:

Po skončení 2. svetovej vojny mal Sovietsky zväz väčšiu konvenčnú silu ako USA. Na to, aby USA dosiahli minimálne takú istú konvenčnú silu ako Sovietsky zväz, by bolo treba obrovské náklady, a preto sa USA rozhodli pre lacnejšiu variantu. Cieľom bolo mať väčšiu silu v jadrových zbraniach. Táto stratégia sa nazývala "stratégia nového štýlu". Nový štýl, ako si to vtedajší prezident USA Eisenhower predstavoval, sa neprejavil ako veľmi úsporný. Totiž Sovietsky zväz nemal ani zďaleka také množstvo jadrových zbraní, ako si to Západ predstavoval. Napríklad pri prvomájovej prehliadke sovietskej techniky (kde boli aj západní novinári) sa prezentoval aj najnovší ťažký strategický bombardér TU-95. Keďže ich mal Sovietsky zväz málo, využil jednoduchý, ale účinný trik. Bombardéry preleteli ponad divákmi a urobili veľký oblúk a preleteli ponad divákmi ešte raz. Tak vznikol efekt, ktorý spôsobil, že sa Západ zľakol a zvýšil výdavky na stavbu vlastných bombardérov. A tento faktor využil aj kandidát na prezidenta J.F.Kennedy, čo viedlo k jeho zvoleniu za prezidenta. Taktiež kritizoval Eisenhowera kvôli jeho stratégii nového štýlu: pokiaľ by nastal regionálny konflikt, zostávali by USA len 2 možnosti. Buď použiť jadrové zbrane a zničiť celú krajinu, alebo prijať porážku a nemôcť zasiahnuť.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.