referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Alojza
Sobota, 23. októbra 2021
Žigmund Luxemburgský
Dátum pridania: 04.10.2006 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: matoge
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 734
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 2.1
Priemerná známka: 3.00 Rýchle čítanie: 3m 30s
Pomalé čítanie: 5m 15s
 

Žigmund Luxemburský - zaujímavosti zo života.
Žigmund sa narodil na sviatok sv. Valentína roku 1368 /14.2./. Jeho rodičia- nemecký cisár ačeský kráľ Karol IV. a Alžbeta Pomoranská ho krátko po narodení zasnúbili s dcérou norimberského burggrófa Fridricha Hohenzollernského / výsl.hoenzoleronského/ Katarínou. Svadba sa mala uskutočniť už o 8 rokov. Katarína však predčasne zomrela. Malý Žigmund spolu so svojimi súrodencami a nevlastným bratom Václavom vyrastal na Pražskom kráľovskom dvore. Učil sa jazyky: nemecký, francúzsky, talianský, latinský. Kronikári uvádzajú ,že počas svojej neskoršej dlhej vlády sa naučil aj po slovensky, chorvátsky , srbsky a po poľsky.

Po smrti jeho otca Karola IV. viedla rokovania o Žigmundovej ženbe jeho matka Alžbeta.Roku 1379 sa v Trnave uskutočnuli zásnuby 11- ročného Žigmunda s 9- ročnou princeznou Máriou. Spolu s ňou získal mladý panovník aj uhorský trón. Mária bola roku 1382 korunovaná za uhorskú kráľovnú, ale pretože bola neplnoletá, vládla za ňu jej matka Alžbeta.

Roku 1385 na územie Uhorska vtrhol Karol Malý z Anjou /anžu/ a tiež sa nechal korunovať za uhorského kráľa, čím v Uhorsku vzniklo dvojvládie. Kráľovná Alžbeta, šľachtici Mikuláš Gorjanský a Blažej Forgáč zosnovali atentát na Karola Malého, po ktorom tento samozvaný panovník skonal vo Višegrádskom väzení roku 1386. Keď Mária a jej matka Alžbeta cestovali prepadli ich Horvátiovci. Mikuláš Gorjanský, Blažej Forgáč a Ján Bánky zomreli v boji. Ich hlavy vystavovali v Neapole na znak víťazstva a ostatných zajali. Kráľovné Alžbeta a Mária boli uväznené na Novom Grade, odkiaľ sa ich Žigmund so svojou armádou snažil oslobodiť. Väznitelia zaškrtili Alžbetu a vyhodili za hradby. Tak donútili Žigmunda vyjednávať o život svojej manželky, vnútili mu svoje podmienky.

Kráľovná Mária zomrela roku 1395. O rok nato vyhlásil Žigmund križiacku výpravu proti Turkom. Po jeho boku bojovali Nemci, Poliaci i české vojská jeho nevlastného brata Václava. Všetky vojská mali dokopy 35 000 mužov. 28.9.1396 bola medzi nimi rozhodujúca bitka v ktorej vyhrali Turci. Väčšinu vojska zabili a za najbohatších pýtali výkupné. Za niektorích aj 200 000 zlatých.

Keď vzbúrení šľachtici cestovali, Žigmund ich dal zajať a sťať. Jeden z nich sa volal Štefan Konta a keď ho sťali jeho panoš sa rozplakal. Žigmund ho chcel utešiť a povedal mu: "Poď do mojich služieb a budem ti lepším pánom!" On mu nato odpovedal: "Tebe,českej svini, nikdy slúžiť nebudem!" po týchto slovách sťali aj jeho. Túto historku zapísal Ján z Turca. Okolo roku 1399 vtrhli do Uhorska sitské vojská. Odvrátiť vojnu sa Žigmundovi podarilo vďaka sobášu s Barborou, dcérou Hermana Celsejského /čelsejského/. Z tohoto manželstva sa narodila Alžbeta, budúca dedička Uhorského trónu. Za svojho mužského nástupcu menoval Žigmund rakúskeho vojvodu Albrechta.

Dva razy bol Žigmund zvolený za nemeckého kráľa..V rokoch 1414-1418 prebiehal Kostnický koncil, na ktorom 29 kardinálov, 200 arcibiskupov a biskupov, 150 opátov a 300 doktorov teológie, 100 kniežat , mešťanov a rytierov odsúdilo Jána Husa za kacírstvo. 6.júla 1415 bo J. Hus upálený. Stúpenci Husa sa pomenovali husitmi.V auguste 1431 viedol Julián Cesarinin /čezarini/ nechvalne známu križiacku výpravu pri Domažliciach. K boju vôbec nedošlo, vojaci sa rozutekali, len čo začuli monutný spev odvážnych husitov - "Gdož jsou boží bojovníci..."Roku 1436 bol Žigmund korunovaný za českého kráľa.

Nasledujúci rok bol preňho tragický. Ochorel na sneť /zápal/ palca nohy. Choroba v časoch bez antibiotík nebola liečiteľná. Lekári mu odrezali časť nohy, jednako postupovala ďalej. Ohrozený kráľ upodozrieval svoju manželku a Ulricha Celsejského, že sa chcú sami zmocniť trónu a nechal ich zatknúť. Osud panovníka sa naplnil 9.12.1437, keď po vypočutí omše naposledy zaspal a zomrel priamo na tróne vo veku 69 rokov. Perlička na záver : niektorí z jeho poddaných ho volali "sedemhlavý drak ryšavý ".

 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.