referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Kornel
Sobota, 26. novembra 2022
Dejepis, 6. ročník
Dátum pridania: 26.10.2006 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: mimussqa
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 373
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1
Priemerná známka: 2.88 Rýchle čítanie: 1m 40s
Pomalé čítanie: 2m 30s
 

Pred 20 000 až 12 000 sa praveký ľudia živili lovením zvierat, chytaním rýb a zberom rastlín, ktoré sa dali jesť. Pri zmenách ročných období sa sťahovali z miesta na miesto, aby si hľadali potravu. Hľadaním potravy trávili veľa času. Lovili vysokú zver, kone, bizóny a divé svine pre ich mäso. Jedli aj všetky rastliny a malé živočíchy, ktoré dokázali nájsť. Jedli napríklad bobule, ryby, slimáky, listy púpav, huby, kraby, orechy, vtáčie vajcia, jašterice, mäkkýše...atď.

V lete žili v stanoch, ktoré si stavali z vetiev a zo zvieracích koží. V zime, keď bolo chladno, sa niekedy ukrývali v jaskyniach. Vnútri najhlbších a najtemnejších jaskýň maľovali zvieratá, ktoré lovili. Je možné, že svoje obrázky považovali za kúzlo, ktoré im pri lovení pomôže.

Používali aj nástroje vyrobené z druhu kameňa, ktorý sa volá pazúrik. Pri lovení používali oštepy zakončené ostrým hrotom z pazúrika. Vyrábali si tiež pazúrikové sekery a nože na krájanie mäsa. Neskôr si vyrábali šípy, ktoré mali hroty z pazúrika.

Pred 12 000 až 8 000 rokmi nastal začiatok poľnohospodárstva, keď sa ľudia naučili siať rastliny, aby si vypestovali potravu. Skrotili si aj zvieratá, napríklad ovce a kravy. To znamenalo, že sa mohli usadiť na jednom mieste, namiesto toho, aby sa pohybovali krajom a hľadali si potravu. Asi pred 12 000 rokmi začali si ľudia na Strednom východe pestovať pšenicu a jačmeň.

Poľnohospodári nemuseli tráviť celé dni hľadaním potravy, a tak mali čas, aby sa naučili nové veci. Vyrábali si hlinené nádoby, v ktorých uskladňovali a varili jedlo. Naučili sa tiež vyrábať látky pradením a tkaním vlny. Prví roľníci si vyrábali nástroje z kameňov, z kostí a dreva napr. kosák, ktorý sa používal na zber úrody má kamennú čepeľ a drevenú rukoväť. Zvieratá na obrázku sú namaľované na stene jaskyne vo francúzskom Lascaux.

 
Galéria k článku [2]
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.