referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Henrieta
Utorok, 28. novembra 2023
Kláštory
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: ed.hunter
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 298
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.1
Priemerná známka: 3.03 Rýchle čítanie: 1m 50s
Pomalé čítanie: 2m 45s
 
Ako sa šírilo a upevňovalo kresťanstvo, mnohí ľudia túžili obetovať a zasvätiť svoj život Bohu. Utiahli sa preto do ústrania, aby modlitbami a prísnym spôsobom života slúžili Bohu. Spočiatku to boli jednotlivci, neskôr sa spájali s ďalšími ľuďmi rovnakého zmýšlania a tak vznikali rehole - spoločenstvá s presne určenými pravidlami. Rehoľníci sa zriekli akého-koľvek majetku, ostávali slobodní a zaväzovali sa poslúchať predstaveného. Po čase si tieto spoločenstvá začali budovať príbytky, z ktorých sa vyvinuli kláštory. Kláštory boli domy, kde spoločne žili, pracovali, modlili sa. Vačšina mníchov nikdy neopustila kláštor, v ňom si dorábali potravu, chovali zvieratá a vyrábali väčšinu vecí, ktoré potrebovali.

Ženské rehole.
Spočiatku sa združovali len muži, až neskôr vznikali aj ženské rehole (rády). Mníšky vedú rovnaký rehoľný život ako mnísi : v presne stanovenom čase stávajú, modlia sa, robia domáce práce alebo sa venujú službe ľuďom.

Reholné pravidlá.
Každý kláštor sa riadi pravidlami, ktoré vypracoval zakladateľ rehole. Niektoré rády väčšinu času zasväcujú modlitbám, iné sa viac zameriavajú na ošetrovanie chorých a starých, na pomoc ľuďom, na vyučovanie detí.
Kláštory sa stávali strediskami kultúry a vzdelania. Boli v nich školy a rozsiahle knižnice. Knihy sa ešte netlačili a tak ich mnísi ručne prepisovali.

Rehoľnícky odev.
Rehoľníci nosia habit - dlhé drsné vrchné rúcho, často prepásané. Býva rôznej farby a strihu, podľa predpisu jednotlivej rehole. ( V súčasnosti môžu chodiť aj v civile).

Rehoľníci žijú v kláštoroch aj dnes. Jedným z najznámejších je Mníšsky štát - Athos, jeden z polostrovov v Grécku. Na územie tohot štátu nesmie stúpiť ženská noha. Lode s výletníkmi musia dodržiavať vzdialenosť od brehu min. 500m. Preto požičiavajú ďalekohľady, aby bolo vidieť krásne stavby kláštorov. Nachádza sa na ňom niekoľko desiatok kláštorov. Delia sa podľa národností mníchov, ktorí tam žijú (Rusi, Gréci, Taliani, Bulhari). Mníchov je však stále menej a preto tam každodenne prichádzajú pracovať aj iní ľudia. .
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.