referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Stela
Pondelok, 3. októbra 2022
Diplomacia v 20. storočí
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: mondeo
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 181
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 0.8
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 1m 20s
Pomalé čítanie: 2m 0s
 
Dvadsiate storočie významne poznamenalo vývoj diplomacie. Vznik Spoločnosti národov ako produkt spoločnej snahy veľmocí (najmä USA) definitívne a úspešne riešiť problematiku mierového spolunažívania národov prináša kvalitatívne nové prvky ďalšieho zrovnoprávnenia štátov a multilaterálnej diplomacie. Opúšťa sa zaužívaný názor, že veľvyslanca môžu menovať iba veľmoci. Zásadným spôsobom sa mení nazeranie na postavenie a úlohu veľvyslanca, ktorý bol dovtedy považovaný za osobného predstaviteľa suveréna, kým vyslanec bol považovaný za predstaviteľa štátu. Tendencia menovania veľvyslancov ako stálych predstaviteľov štátov a medzivládnych organizácií sa stáva všeobecným pravidlom, posúvajúcim vzájomné diplomatické vzťahy na kvalitatívne novú úroveň.
Obdobie po druhej svetovej vojne a vznik Organizácie spojených národov sú príznačné vznikom a narastaním medzinárodných organizácií, medzinárodných a multilaterálnych medzinárodných zmlúv. Čoraz väčší význam nadobúda multilaterálna diplomacia, ktorá poskytuje nové možnosti účinnejšie presadzovať svoje záujmy na medzinárodnej scéne aj malým a novovznikajúcim štátom.
V roku 1961 sa v rámci OSN prijíma medzinárodnoprávny dokument Viedenský dohovor o diplomatických stykoch, na ktorý nadväzuje v roku 1963 prijatý Viedenský dohovor o konzulárnych stykoch. Tieto dva dokumenty záväzným spôsobom upravujú zásady a podmienky právneho postavenia, výsady a imunity triedy a funkcie diplomatov a konzulárnych pracovníkov.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.