referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ondrej, Andrej
Štvrtok, 30. novembra 2023
Nepoznaná sloboda
Dátum pridania: 16.11.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Arthas
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 385
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.2
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 2m 0s
Pomalé čítanie: 3m 0s
 
Nepoznaná sloboda


Pred tým ako sa Slovensko začlenilo do československého štatu, bolo na Slovensku zakázané akékoľvek vydávanie časopisov, združovať sa do jednotlivých spolkov...

Po tom ako sa Slovensko začlenilo do Československého štátu, bolo všetko čo Uhorská vláda zakazovala a tvrdo potlačovala zrušené. Vznikali prvé spolky začali sa hromadne vydávať časopisi. V roku 1937 bolo na Slovensku už 250 slovenských časopisov. Československá republika bola štátom, kde bol tiež zavedený demokratický politický systém.

Na základe všeobecného a priameho volebného práva si občania Slovenska volili svojich zástupcov do najvyššieho zákonodarného orgánu štátu – Národného zhromaždenia. Vznikli desiatky organizácií a spolkov, ktoré tisícom svojich členov poskytovali možnosť verejne vyjadrovať svoje názory. Spolky sa stávali pre obyvateľov akýmisi školami demokracie. Bolo to dôložité najmä preto, lebo drobní ľudia pritlačený starosťami o každodenný chlieb zisťovali, že politika je znova iba (pánskym huncútsvom).

Pre Slovákov malo pripojenie k Česko-Slovensku ohromný význam a všestranný pokrok. Pomery, ktoré priniesli so sebou Česi, boli ľudové a demokratické a oproti polofeudálnym, ktoré vládli v Uhorsku, znamenali veľký krok vpred. Republika zaviedla všeobecné volebné právo, a to aj pre ženy, povinnú školskú dochádzku predĺžila zo 6 na 8 rokov a úrady jej plnenie aj kontrolovali. Zaviedla osemhodinový pracovný čas, právo spolčovania, slobodu tlače, nezávislé súdy, kontrolu policajnej moci a samozrejme i školy v národnom jazyku, od ľudových až po univerzitu.

Univerzitu otvorili v Bratislave roku 1918 s právnickou, filozofickou a lekárskou fakultou. Študovať na nej mohli aj ženy. Otvorili aj Slovenské národné divadlo, i keď v ňom v prvých sezónach hrali len českí herci. Vznik ČSR znamenal veľkú nacionálnu renesanciu aj pre občanov nemeckej národnosti žijúcich na Slovensku. Pred zánikom Uhorska bolo na dnešnom Slovensku iba 7 nemeckých ľudových a 7 zmiešaných maďarsko-nemeckých škôl. Roku 1931 mali už slovenskí Nemci 111 ľudových škôl, 6 škôl meštianskych, 2 reálne gymnáziá, 2 obchodné školy a 22 učňovských škôl.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.