referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Demeter
Utorok, 26. októbra 2021
Hadrián
Dátum pridania: 14.02.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: SVA
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 487
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.4
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 2m 20s
Pomalé čítanie: 3m 30s
 
Hadrián alebo (po latinsky) Hadrianus, celým menom Publius Aelius Traianus Hadrianus (*76 - 138) v rokoch 117 až 138 rímsky cisár z dynastie adoptovaných cisárov.

Hadrián sa narodil v hispánskej Italike v zámožnej rodine. Jeho predchodca, cisár Traján, bol jeho vzdialený príbuzný. Hadriánov otec zomrel, keď mal Hadrián 14 rokov. O jeho výchovu sa postaral Marcus Ulpius Traianus (neskorší cisár Traján). Ako iné deti z aristokratických rodín aj Hadrián sa venoval štúdiu. Mal rád grécku literatúru a možno práve preto dostal svoju prezývku - Graesculus (Malý Grék). V roku 117 ho krátko pred svojou smrťou cisár Traján adoptoval a stanovil za svojho nástupcu. Napriek tomu, že bol vynikajúci vojvodca, snažil sa predísť väčším vojenským konfliktom. Bol uvážlivým štátnikom a rezignoval na snahy svojich predchodcov na ovládnutie Partskej ríše. Uvedomoval si, že udržovanie tohto územia by si vyžiadalo väčšie obete, ako by prinieslo úžitok. Arménii vrátil svoju formálnu samostatnosť z toho istého dôvodu. Väčší dôraz kládol na zabezpečenie hraníc. Na severných hraniciach Británie a na južných hraniciach provincie Afriky dal postaviť nový obranný val (Hadriánov val).

Hadrianus zaviedol zmeny v správe ríše: cisárska rada (consilium principis) sa stala oficiálnym štátnym orgánom, zvýšil sa počet cisárskych úradníkov, ktorými namiesto prepustnecov začali byť jazdci. Na základe Hadriánovho poverenia zostavil Salvius Julianus zbierku praetorských ediktov (tzv. edictum perpetuum), a tá sa stala neskôr záväznou pre súdne konanie. Hadrianus precestoval takmer celú ríšu tak z dôvodov politických, ako aj pre osobné potešenie. Nebolo takmer krajiny v rímskej ríši, ktorú by nenavštívil, aby sa presvedčil o jej potrebách. Dlhé roky vládol v zhode so senátom. Medzi rímskymi občanmi bol napriek tomu neobľúbený, aj keď bol všestranne talentovanou osobnosťou a milovníkom kultúry. Mal živý záujem o filozofiu a umenie, bol nadšeným uctievateľom gréckej kultúry. Rozsiahlu stavebnú činnosť vyvíjal najmä v Aténach. Sám si dal postaviť vilu v najrôznejších umeleckých slohoch pri Tibure. Dodnes sú známe za jeho vlády postavené veľkolepé budovy ako napr. Pantheon alebo Mauzóleum.

Dlhé roky si vychovával nástupcu ktorým bol jeho švagor Lucius Julius Urs Servian, v roku 136 si však adoptoval Lucia Ceionia Commoda, ktorého pod menom Lucius Aelius Caesar ustanovil svojim nástupcom namiesto Serviana. Keď Lucius Aelius predčasne zomrel, adoptoval si v januári roku 138 Tiberia Aurelia Antonia, ktorý sa po jeho smrti stal cisárom.
 
Súvisiace linky
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.