referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Alojza
Sobota, 23. októbra 2021
Turčianska galéria v Martine
Dátum pridania: 31.01.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: michal1002
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 217
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 0.6
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 1m 0s
Pomalé čítanie: 1m 30s
 

- bývalý Župný dom slúži od roku 1987 pre účely Turčianskej galérie.

Okolo roku 1740 bol postavený župný dom, v ktorom neskôr boli úrady ONV. Budova bola pôvodne jednoposchodová, len neskôr nadstavili aj druhé poschodie a upravili jej fasádu v klasickom slohu. Budova je východným priečelím obrátená do námestia, dlhším priečelím je postavená do Ulice Daxnerova. Je murovaná z tvrdého a tufového kameňa na vápennú maltu. Miestnosti a chodby na prízemí sú zaklenuté českými klenbami.

V miestnostiach na druhom poschodí sú stropy čiastočne drevené so sadrovou výzdobou. V rokoch 1843 a 1881 bola budova poškodená požiarmi a potom obnovená. Župný dom priečelím od námestia nestojí v stavebnej čiare neskoršej Ulice 29. augusta, ale je posunutý od námestia smerom na sever po takzvaný Husací rínok. Z toho možno usudzovať, že v časoch, keď župný dom stavali, bola v Martine len jedna široká ulica.

Cestu z námestia na západ, do ktorej je župný dom dlhšou frontou postavený, volali Biaľošovou ulicou, pretože sa cez ňu šlo k stánkom, kde sa predávali „biaľoše“ – na plechu upečené koláčiky z bielej múky.

 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.