Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Aztécka ríša

Aztékovia Vyspelé civilizácie existovali v Amerike dávno pred tým,nez sem prisli Europania. V roku 1325 Aztékovia prichadzaju do oblasti strednej Ameriky a zakladajú tu mesto Tenochitlán ktore bolo veľké ako ktorékoľvek európske mesto. Zacali stavať mohutne chramy ktore sluzily na uctievanie bohov a na vrchol chramu smel vstúpiť iba kňaz.

Pred príchodom Európanov Aztékovia, Mayovia a ani Inkovia nepoznaly kone. Na posielanie správ im slúžili bežci ktorý boli trénovany uz od malička. U Aztekov musel zlodej zaplatit dva krát toľko koľko ukradol. Ich štastným číslom bolo čislo 13.A ztékovia sa každých 52 rokov obávali ze nastane koniec sveta a preto sa zbavovali vsetkého svojho bohatstva.

Mali prepracovaný kalendárny system, ktorý im umožňoval s veľkou presnosťou datovať udalosti vzdialené celé stáročia. Verili, že rozhnevaných bohov možno upokojiť iba krvavou obetou. Odhaduje sa že ešte začiatkom 16. storočia každoročne vytrhli kňazi srdce z tela asi 20 000-im ľuďom. Na vrchole slávy mala Aztécka ríša 500 miest a 15 000 000 miliónov obyvaťeľov. V 16. storočí prišiel do ríše Aztékov Janovský námoík KrištofKolumbus. Aztékovia si o Euópanoch mysleli že sú to Bohovia ktorí majú podľa ich proroctva prijsť na ich územie a preto ich Aztékovia výtali.

Keď však Európania odišli prišli po nich dobyvatelia na čele s Hernánom Cortézom ktorý zabil vtedajšieho kráľa Aztékov Montezuma II. a potom porazil ríše Mayov a Aztékov. Po ňom prišiel Fransisco Pizzaro ktory potom porazil aj ríšu Inkov.


Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk