referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Júlia, Juliana
Streda, 22. mája 2024
Aztécka ríša
Dátum pridania: 18.01.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: RobertMihalik
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 297
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 0.8
Priemerná známka: 3.00 Rýchle čítanie: 1m 20s
Pomalé čítanie: 2m 0s
 

Aztékovia Vyspelé civilizácie existovali v Amerike dávno pred tým,nez sem prisli Europania. V roku 1325 Aztékovia prichadzaju do oblasti strednej Ameriky a zakladajú tu mesto Tenochitlán ktore bolo veľké ako ktorékoľvek európske mesto. Zacali stavať mohutne chramy ktore sluzily na uctievanie bohov a na vrchol chramu smel vstúpiť iba kňaz.

Pred príchodom Európanov Aztékovia, Mayovia a ani Inkovia nepoznaly kone. Na posielanie správ im slúžili bežci ktorý boli trénovany uz od malička. U Aztekov musel zlodej zaplatit dva krát toľko koľko ukradol. Ich štastným číslom bolo čislo 13.A ztékovia sa každých 52 rokov obávali ze nastane koniec sveta a preto sa zbavovali vsetkého svojho bohatstva.

Mali prepracovaný kalendárny system, ktorý im umožňoval s veľkou presnosťou datovať udalosti vzdialené celé stáročia. Verili, že rozhnevaných bohov možno upokojiť iba krvavou obetou. Odhaduje sa že ešte začiatkom 16. storočia každoročne vytrhli kňazi srdce z tela asi 20 000-im ľuďom. Na vrchole slávy mala Aztécka ríša 500 miest a 15 000 000 miliónov obyvaťeľov. V 16. storočí prišiel do ríše Aztékov Janovský námoík KrištofKolumbus. Aztékovia si o Euópanoch mysleli že sú to Bohovia ktorí majú podľa ich proroctva prijsť na ich územie a preto ich Aztékovia výtali.

Keď však Európania odišli prišli po nich dobyvatelia na čele s Hernánom Cortézom ktorý zabil vtedajšieho kráľa Aztékov Montezuma II. a potom porazil ríše Mayov a Aztékov. Po ňom prišiel Fransisco Pizzaro ktory potom porazil aj ríšu Inkov.

 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.