referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Oldrich
Sobota, 3. decembra 2022
Sťahovanie národov
Dátum pridania: 01.07.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: NeLiS
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 506
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.5
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 2m 30s
Pomalé čítanie: 3m 45s
 
Svet v období raného stredoveku (375 - 800 n. l.)

Sťahovanie národov

Huni patrili medzi turkotatárske kmene, žijúce vo východnej Ázii na západ od Číny. V 1. storočí n. l. začali zväčšovať svoje územie na západ. Možnou príčinou tohto pohybu je rozvoj Číny za dynastie Chan alebo zmena podnebia. Huni tak zapríčinili sťahovanie národov. Do tohto sťahovania sa zapojili semitské kmene (Mezopotámia), Germáni, Balti, Slovania, ugrofínske kmene a národy žijúce v európskej časti Rímskej ríše.

1. Huni narazili na obyvateľov Mezopotámie.
2. Roku 375 narazili na Gótov (Germánske kmene), ktorí žili pri Čiernom mori a ušli pred nimi na západ.
3. Góti roku 375 prekročili hranice Rímskej ríše a bojovali s Rimanmi. (pri Adrianopole) .
4. Časť Gótov - Vizigóti putovali Itáliou, roku 410 na čele s Alarichom vyplienili Rím, prešli Francúzskom a osídlili Hispániu, kde vytvorili svoje kráľovstvo. Druhá časť Gótov - Ostrogóti došli do Talianska, kde ich náčelník Teodorich zavraždil rímskeho panovníka Odoakara. (Odoakar tiež patril k Germánom a predtým, roku 476 prevzal moc nad Itáliou). Ostrogóti teda vytvorili svoje kráľovstvo v Taliansku. Vandali utvorili svoj štát v severnej Afrike. Oblasť Gálie - Francúzsko osídlili kmene Frankov.
5. V 5.storočí prišli Huni do Európy pod vedením náčelníka Atilu. Ničili krajinu. Po bitke na Katalánskych poliach (r. 451), kde ich Európania porazili, sa vrátili späť do Ázie a ďalšie storočia žili hlavne v jej strednej časti.


Germánske kráľovstvá v Európe

Na miestach Rímskej ríše teda vznikli germánske kráľovstvá. Z Východorímskej ríše sa vytvorila Byzantská ríša a Afriku a Áziu ovládli Arabi. Germáni v Európe prijali Kresťanstvo, ich staré zriadenie zaniklo, prijali rímsku kultúru a premiešali sa s románskym obyvateľstvom. Začalo sa tak nové obdobie - stredovek. Ostrogótske kráľovstvo v Taliansku existovalo od roku 493 do r. 553, kedy ho ovládla Byzantská ríša. Potom túto oblasť osídlili germánske kmene Longobardov a tých ovládla až v 8. storočí Franská ríša. Ríša Vandalov existovala v rokoch 429-534, kedy ju ovládli Arabi. Vizigótov dobyli Arabi roku 711. Franské kráľovstvo zaznamenalo rozmach a neskôr sa z neho vykľula veľmoc.


Franská ríša

Zakladateľom Franskej ríše bol Chlodvik z rodu Merovejovcov. Zjednotil Frankov a prijal do ríše Kresťanstvo. Obyvateľstvo tvoril panovník, vojenská družina a slobodní roľníci. Z nich sa vyvinuli dve vrstvy stredovekej spoločnosti: šľachta (kráľ, rytieri) a poddanstvo (obyvateľstvo dedín závislých od kráľa). Po Chlodvikovej smrti ríšu tvorili 4 časti - Austrázia, Neustria, Akvitánia a Burgbundsko. Najväčšiu moc získali majordómovia (vazali, pôvodne správcovia kráľovského majetku).
 
Podobné referáty
Sťahovanie národov SOŠ 2.9554 280 slov
Sťahovanie národov GYM 2.9688 1358 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.