referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vojtech
Utorok, 23. apríla 2024
Keď rinčia zbrane, mlčia múzy
Dátum pridania: 13.02.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: sniper321
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 420
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.2
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 2m 0s
Pomalé čítanie: 3m 0s
 

Prvá svetová vojna sa začala v roku 1914. Na jednej strane bola Británia, Francúzsko a Rusko, boli to štáty tzv. Dohody. Na druhej strane bolo Nemecko a Rakúsko – Uhorsko. Neskôr do vojny vstúpilo mnoho ďalších krajín. K mnohým bojom došlo v severnom Francúzsku. Vojaci si vykopali rady hlbokých zákopov, aby sa chránili pred strelami protivníka. Zákopy boli vybavené guľometmi a okolo zákopov boli ostnaté drôty.

Vojaci v nich žili počas celej vojny. Obe strany skúšali nové spôsoby boja, aby vojnu zvíťazili. Nemci ako prví použili jedovatý plyn a Briti vynašli tanky. Tanky mohli prejsť cez ostnatý drôt a guľomety, ale často mali poruchy. Nemecké ponorky napádali lode plaviace sa do Británie a Francúzska. Obe strany používali na sledovanie nepriateľských zákopov lietadlá, ktoré aj zostreľovali lietadlá protivníka.

Vojna sa končí
V roku 1917 vstúpili na stranu Dohody Spojené štáty americké a štátom Dohody pomohli vyhrať. Vojna sa skončila 11. novembra 1918 o 11. hodine. Zahynulo v nej 16 miliónov ľudí. Každý rok 11. novembra veľa ľudí na celom svete spomína na tých, ktorí padli vo vojne. Vlčie maky, ktoré vyrástli na bojiskách sa stali symbolom pripomínajúcim vojnu.

Druhá svetová vojna sa začala v roku 1939, keď Nemecko napadlo Poľsko. Neskôr Japonsko napadlo Spojené štáty. Veľa krajín sa spojilo, aby bojovali proti Nemcom a Japoncom. Deti z miest boli počas vojen posielané na vidiek, aby boli v bezpečí pred bombami.

Blesková vojna
V priebehu niekoľkých mesiacov sa Nemci zmocnili väčšiny západnej Európy. Potom začali bombardovať Britské mestá. Tieto udalosti sa nazývali blesková vojna. Bomby ničili mestá a zabíjali tisícky ľudí. Neskôr počas vojny Briti zhadzovali bomby na nemecké mestá.

Holokaust
Nemecký vodca Adolf Hitler chcel zabiť všetkých európskych Židov. Počas vojny ich zavraždil 6 miliónov. Tento zločin sa nazýva holokaust. V auguste zhodili Američania dve obrovské bomby na Japonsko. Japonci sa vzdali a vojna sa skončila. Zomrelo v nej 50 miliónov ľudí. Bomby, ktoré spadli na Japonsko, boli novým typom zbraní, ktoré sa nazývajú atómové bomby.

Vojna sa končí
Nemecko a Japonsko nemali dosť vojakov ani zbraní, aby vojnu vyhrali. Nemci museli zložiť zbrane v máji 1945.

 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.