referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ľubomíra
Utorok, 9. augusta 2022
Múzy
Dátum pridania: 14.11.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Bocker
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 531
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.5
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 2m 30s
Pomalé čítanie: 3m 45s
 
"Je šťastný na svete ten, koho milujú Múzy," hovorí sa v Homérskych hymnoch.

Múzy boli bohyne umení, dcéry boha Dia a bohyne pamäte Mnemosyny. Bolo ich deväť a jednotlivé umenia mali rozdelené takto: Kalliope bola Múzou epického básnictva, Euterpe lyrického básnictva, Erato žúbostného básnictva, Taleia komédie, Melpomene tragédie, Terpsichore tanca, Kleio dejepisectva, Urania astronómie, Polymnia hymnického a zborového spevu. Ich počet i rozdelenie funkcií sa však pomerne dlho vyvíjali. Najstarší autori niekedy hovorili iba o siedmich Múzach, inokedy o troch či štyroch, často len o Múze vôbec. Výnimočne sa u nich vyskytli aj iné Múzy (Melete - starostlivosť, Mneme - pamäť, Aiode - spev). Platón k nim dokonca počítal aj „desiatu Múzu“ poetku Sapfo, ale to bola len pocta pre túto známu ženu v dejinách poézie. Múzy neboli patrónkami všetkých druhov umenia, no pritom dvoch odborov vedy. Gréci počítali totiž históriu a astronómiu medziumenia, kým napr. sochárstvo za tzv. „techné“ (zručnosť či výrobnú činnosť).

Jednotliví umelci vzývali najmä Múzy svojich odborov, preukazovali úctuvšetkýma spolu s nimi i žudia - bez výtvorov umelcov, ktorí stáli pod ochranou Múz, nestál by predsa život za mnoho.

Múzy boli podža predstáv Grékov prehrásne ženy, ktorých vodcom bol boh Apolón. K žuďom boli milé a láskavé, najmä k svojim obžúbencom. Urážky samozrejme trestali: odňali zrak, sluch a hlas pevcovi Tamyrovi, ktorý sa vystatoval, že ich porazil v akejsi súťaži. Tešili sa ochrane všetkých bohov okrem boha vojny Area.
Múzy mali v antike rovnako ako ostatníbohovia a bohyne svoje chrámy. Jeden ich typ sa často vyskytuje dodnes. Jeho vzorom bol Chrám Múz čiže Museion, ktorý založil roku 308 p.n.l. egyptský kráž Ptolemaios I. Sotér v Alexandrii. Sústredili sa tu všetky poklady gréckeho písomníctva (vyše 700 000 zvitkov) a zamestnávali sa učenci a umelci všetkých odborov. Pôsobili tu napríklad matematici Eukleides a Archimedes, astronómovia a matematici Eratostenes a Aristarchos, filozof a fyzik Strabón, filológ Zenodotos, anatómovia Herofilos a Praxagoras, z umelcov básnici Kallimachos a Apollónios a najväčší grécky maliar Apelles. Museion padol za obeť dobyvatežom a vekom, takže dnes nevieme, kde kedysi stál.

Antickí umelci často zobrazovali Múzy. Pritom ich charakterizovali ich atribútmi: Kalliope s voskovými tabužkami a rydlom, Euterpe s flautou, Erato s citarou, Taleiu s maskou komického herca a brečtanovým vencom, Melpomene s maskou tragického herca a vencom z viniča, Terpsichore s lýrou a v tanečnej póze, Kleio so zvitkom papyrusu v ruke, Uraniu s nebeským glóbusom, Polymniu zahalenú v rúchu a so zamysleným pohžadom. Všetky pohromade sú v tzv. Sieni Múz vo Vatikánskych Múzeách i petrohradskej Ermitáži.
 
Podobné referáty
Múzy SOŠ 2.9425 531 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.