referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Urban
Streda, 25. mája 2022
Spojené štáty v rokoch 1918-1941
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Tommy 2
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 543
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.3
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 3m 50s
Pomalé čítanie: 5m 45s
 
Po roku 1914 bola americká spoločnosť rozdelená. Dôvodom boli odlišné postoje obyvateľstva k európskemu konfliktu. Nezhody pretrvávali aj po vstupe Spojených štátov do vojny na strane Spojencov v roku 1917 a nestratili sa ani po úspešnom skončení vojny v roku 1918. Američania búrlivo oslavovali víťazstvo, odmietali však vstup svojej krajiny do Spoločnosti národov, ktorá vznikla z inicitívy prezidenta Woodrowa Wilsona. Pre Spojené štáty to znamenalo začiatok obdobia izolacionizmu, ktorý pretrval až do roku 1941.

ÚSPEŠNÉ DVADSIATE ROKY:

V priebehu prvej svetovej vojny malo veľa amerických podnikov priamy zisk z rozsiahlich objednávok pre Francúzsko, Veľkú Britániu a neskôr aj pre americkú vládu. Táto situácia nepriamo žičila celej americkej ekonomike, výrazne prosperujúcej až do roku 1920. Vtedy vývoz do európskych krajín poklesol a hospodárstvo postihla krátkodobá kríza. Väčšina podnikov sa ju snažila prekonať tým, že uviedla na trh nové výrobky, vyrobené novými metódami, alebo predávala výrobky za znížene ceny dovtedy prístupné iba nízkemu okruhu zákazníkov, ktoré sa teraz ponúkali všekým Američanom. Tak si v dvadsiatych rokoch veľa amerických rodín kúpilo auto alebo elektrické spotrebiče do domácnosti, predmety každodennej potreby, ktoré boli v Európe dostupné až v päťdesiatych rokoch. Predaj a zisky výrobcov prudko rástli až do roku 1929.
Všeobecné rozšírenie automobilov(v roku 1929 pripadal v Spojených štátoch v priemere jeden automobil na 4,5 obyvateľov) malo ďalekosiahle dôsledky pre hospodársky rozvoj. Automobilový priemysel sa stal kľúčovým odvetím, ktoré vďaka mnohostrannosti svojho zamerania spájalo s inými druhmi priemyselnej výroby,ako bolo hutníctvo, chemický a ropný priemysel, nevnímajúc ani bankovníctvo. Viac než iné odvetia mal vplyv na rozvoj čoraz vzdialenejších okrajových štvrtí veľkomiest. S tým súviselo aj prudké oživenie bytovej výstavby; rodiny, ktoré doposiaľ obývali centrá veľkomiest, ich začali opúšťať a na ich miesto prichádzali obyvatelia s nižšími príjmami. Prudký hospodársky vzostup dvadsiatych rokov by nebol mysliteľný bez rastúcej úlohy bánk, ktoré financovali činnosť stavebných investorov a poskytovali súkromným osobám úvery na získanie nového bytu, automobilu, nábytku či na vybavenie domácnosti. Dobre fungujúci bankový systém bol viac než inokedy základnou podmienkou ďalšieho ekonomického rastu.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.