Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

India, Čína, Amerika

India

India sa nachádza na povodí riek Indus a Ganga. Už 3000 rokov pred naším letopočtom tu existovali mestské štáty, ktoré sa neskôr spojili a vznikol centralizovaný štát. Historické obdobie začína narodením Budhu v 6. storočí pred naším letopočtom.

stavali sakrálne stavby:
* Chrámy - štvorcové nádvoria lemované hradbami na všetky svetové strany. Uprostred nádvoria je vlastný chrám s pyramídovou strechou.
* Stupy - náhrobné vežovité stavby, niektoré sa ukončujú kopulovito.
(stupa v Sančí a Borobudur na Jáve)
* Vihary - kláštory so svätyňou a obrazom božstva
(Adjunt, Elóra)

používané materiály:
kameň, sušené a pálené tehly, drevo a bambus

Čína

Od roku 2000 pred naším letopočtom je to centralizovaný štát. Ochranu pred Mongolmi jej zabezpečoval Čínsky múr. Stavali ho okolo 400 rokov. Jeho dĺžka je 2750 km a so všetkými okľukami 4000 km. Z vonkajšej strany je z kameňa a tehál a vnútro má ubíjané z hliny. V jeho vnútru by sme našli aj veľa tiel robotníkov, ktorý ho stavali. Čo sa týkalo vedy boli na vyspelom stupni. Vynašli kompas, pušný prach, papier, hodváb, keramiku, porcelán.. Rozvoj čínskej filozofie začal v roku 600 pred naším letopočtom. Hovoríme mu zlatý vek čínskej filozofie. Čínska filozofia sa začína jedinou metafyzickou knihou (opak pozitivizmu), ktorá obsahuje základné prastaré filozofie Jin a Jang. Mužský princíp Jang pozitívny, svetlý a nebeský a ženský princíp Jin negatívny, tmavý a pozemský sú v citlivej rovnováhe.
Najznámejšia stavba je pagoda. Je to vežovitý, kamenný alebo tehlový chrám s viacerými poschodiami pooddeľovanými prečnievajúcimi strechami. Stavali priehrady a kanály. Čínska architektúra má charakteristický tvar, ktorý jej dávajú prehnuté okraje striech (bambusové krovy).
Používali materiály:
Kameň, drevo, bambus, tŕstie, hlinu, terakotu, fajans a porcelán.

Amerika

Kultúra pôvodných amerických národov bola veľmi vyspelá a jej pôvod siaha do predhistorického obdobia. Ich kultúra mala podobnosť s Ázijskými a Africkými. Používali spôsob stupňovitých pyramíd z kameňa a hliny. V Mexiku vznikla vyspelá civilizácia Toltékov a neskôr Aztékov. Aztékovia stavali prekrásne mestá ako napríklad: Tenochtitlan, Teotihuacan, Tlatelolco, Texcoco, Tlaxcala atď. V okolí terajšieho Hondurasu existovala civilizácia Mayov. Stavali pyramídovité obradné stavby, na ktorých na vrcholoch robili krvavé obradné rituály. V okolí terajšieho Peru žili Inkovia, ktorý boli vynikajúci stavitelia.

Svoje mestá dokázali postavať v niekoľko kilometrovej výške nad morom. Boli veľmi vyspelý. Vymysleli uzlové písmo. Uznávali boha slnka Intiho a ešte mnoho menších bohov ako napríklad boha kukurice atď. Svoje chrámy ozdobovali zlatom a smaragdami, ktorých bolo na tomto území neúrekom.
Namiesto toho, aby sa európania učili od týchto národov radšej ich zničili a okradli ich o všetky šutre, ktoré sú v našom svete cennejšie ako život.

Linky:
http://www.mujweb.cz/www/redsides/redsides.html - www.mujweb.cz/www/redsides/redsides.html

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk