referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Izabela
Štvrtok, 9. decembra 2021
Atentát na Reinharda Heydricha
Dátum pridania: 27.03.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: MartinMacik
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 466
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.5
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 2m 30s
Pomalé čítanie: 3m 45s
 
Protektorát Čechy a Morava 27. 5. 1942
Dvaja československý parašutisti, Jan Kubiš a Jozef Gabčík, spáchali atentát na zastupujúceho ríšskeho protektora SS-Obergruppenführera Reinharda Heydricha, ktorý na následky zranení 4. 6. zomrel. Ako bezprostredná odveta za atentát nasledovalo vyhladenie obce Lidice blízko Prahy.
Heydrich bol súčasne šéfom Hlavného úradu říšské bezpečnosti (Reichssicherheitshauptamt - RSHA). S jeho menom boli spojované vražedné akcie Einsatzgruppen a "konečné riešenie židovskej otázky" (-> 20. 1. 1942). Jeho moc bola prakticky nekontrolovateľná. Atentát na Heydricha bol naplánovaný československou exilovou vládou v Londýne a za pomoci Britov tiež vykonaný.

Po dvoch neúspešných pokusoch zoskočili Gabčík a Kubiš so svojimi druhmi 29. 12. 1941 na území protektorátu. Na začiatku ich sprevádzala rada neúspechov - miesto u Plzně dopadli u Nehvizd v blízkosti Prahy. Gabčík sa pri pristáti zranil , zoskok bol dokonca spozorovaný. Samotný atentát, ktorý bol dlho pripravovaný, nakoniec skoro v poslednom okamžiku stroskotal. Gabčíkov Sten Gun zlyhal. Kubišovi sa však ešte podarilo hodiť bombu, ktorá Heydricha ťažko zranila. Oboma atentátnikom sa podarilo z miesta činu ujsť. O ich akcii bol okamžite informovaný Hitler, ktorý vydal nasledujúci rozkaz: "Kto páchateľom poskytne pomoc alebo bude poznať miestonich pobytu a neoznámi ich policií, bude zastrelený s celou rodinou." Vodca požadoval zastrelenie 10 000 rukojemníkov. Po dlhých diskusiách sa rozhodlo o likvidácii Lidic – malej dedinky blízko Prahy.

Rozkaz, vykonaný 10. 6. 1942, znel: 1. Všetci dospelí muži budú zastrelený. 2. Všetcky ženy budú odvezené do koncentračného tábora. 3. Deti zhromaždiť a v prípade možnosti ich ponemčenia ich predať nemeckým rodinám do ríše. Zvyšok bude odstránených. 4. Obec vypálili a zrovnali so zemou.
Na mieste bolo zavraždených 192 mužov, 196 žien bolo deportovaných do koncentračného tábora, 96 detí odvezených k "rasovému skúmaniu".

Na dolapenie páchateľov atentátu či upozornenie na ich stopu bola vypísná odmena 1 milión Kč. Súčasne bolo obyvateľstvo zastrašované nevídanými represívnymi akciami (popravy za "atentát na Heydricha" , popravy čelných predstaviteľov inteligencie a verejného života). Na páchateľov atentátu bola usporiadaná obrovská štvanica, ktorá nakoniec viedla k ich vypátraniu.

Vianočná dohoda, vznik SRN
Vzniknutím ilegálnej Slovenskej národnej rady 25 decembra 1943, ktorá priala už v decembri 1943 programový dokument pod názvom Vianočná dohoda. V rade mali zastúpenie komunisti (Husák, Novomeský a Šmidke), občiansky odboj (Ursíny, Josko a Lettrich) neskôr pribudli aj členovia sociálnej demokracie. Cieľom SRN bol boj proti nacizmu a prevzatie moc i na území Slovenska.
 
Podobné referáty
Atentát na Reinharda Heydricha SOŠ 2.9630 698 slov
Atentát na Reinharda Heydricha SOŠ 2.9689 720 slov
Atentát na Reinharda Heydricha GYM 3.0206 1868 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.