referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Magdaléna
Pondelok, 22. júla 2024
Claude Monet
Dátum pridania: 25.10.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: qwilla
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 645
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.8
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 3m 0s
Pomalé čítanie: 4m 30s
 
Život

Claude Oscar Monet sa narodil 14.novembra 1840 v Paríži, ako druhé dieťa Claude Adolpha a Louise-Justine Monetovcov. Keď mal päť rokov, jeho rodina sa presťahovala do mestečka Le Havre, ktoré sa nachádza v severnom Francúzsku v Normandii. Tam sa stal známym najmä vďaka svojim karikatúram kreslených uhlíkom. Neskôr sa zoznámil s maliarom Eugènom Boudinom, ktorý odhalil Monetov maliarsky talent a stal sa jeho učiteľom. Naučil ho používať olejové farby, a tiež ako využívať techniky plénerizmu pri maľovaní.

V roku 1859 odišiel Monet na radu svojho učiteľa študovať maliarstvo do Paríža. Cítil sa však spútaný pravidlami tej doby a odmietol dlhodobo zaužívane princípy v maľovaní. Práve z toho dôvodu radšej vstúpil na nezávislú Academie Suisse, kde spoznal ďalších maliarov Pissarra a Cézanna.

V rokoch 1860 - 1862 absolvoval povinnú vojenskú službu v Alžírsku. Bol ovplyvnený tamojším prostredím a farebnosťou krajiny, a to sa pre neho stalo v nasledujúcich rokoch inšpiráciou. V roku 1862 sa kvôli chorobe vrátil predčasne domov, avšak pod podmienkou, že dokončí svoje štúdium na univerzite. Vstúpil preto do súkromného ateliéru Charlesa Gleyra, kde spoznal  rôznych maliarov. Tu objavil nový spôsob maľovania. Namiesto práce v ateliéri si radšej bral maliarsky stojan von, do plenéru (voľna príroda). On a ďalší umelci, ako boli Reinor a Degas, vyvinuli uvoľnení štýl maľovania, ktorý bol úplne iný ako detailne prepracovaný spôsob maľby, bol v tom čase módy. Tento štýl bol pomenovaný pod názvom impresionizmus.

Monetovi a jeho priateľom sa nepáčili obrazy vystavené na Salóne, prvej maliarskej výstave vo Francúzsku. Preto v roku 1874 Monet so skupinou ďalších 29 umelcov usporiadali vlastnú výstavu. Umelci pracovali uvoľnenými ťahmi štetca a nanášali množstvo bodiek čistých farieb. Divakom sa zdalo, že sú tie  obrazy nedokončené, no v súčasnosti sú vo svete najobľúbenejšie.

Počas francúzsko - pruskej vojny (1870 - 1871) Monet utiekol do Anglicka, kde spolu s Pissarrom maľovali v londýnskych parkoch a na brehu rieky Temže.

Claude Monet - Impression, soleil levant (1872) (po slovensky: Impresia, východ slnka) - obraz, ktorý dal meno impresionizmu

V roku 1866 sa Claude Monet pri maľovaní jedného obrazu zoznámil s modelkou Camille Doncieux. O dva roky neskôr sa im narodil prvý syn Jean. V roku 1870 sa zosobášili a po troch rokoch manželstva odsťahovali do mestečka Argenteuil, neďaleko Paríža. Tam sa im v roku 1878 narodil druhý syn Michael. O rok na to zomrela pani Monetová na tuberkulózu. Rodinná priateľka Alice Hoschedé, ktorú opustil manžel, sa podujala vychovávať Monetove deti spolu so svojimi vlastnými. Spoločne žili v meste Poissy, ktoré však Monet nemal rád, a preto sa presťahovali do Normandie, do mestečka Giverny. Tam sa natrvalo usadili a v roku 1892 zosobášili. Keďže sa mu konečne začalo dariť a jeho obrazy sa dobre predávali, kúpili tam dom a Monet si postavil vlastné štúdio. Popri cestách do Londýna, Nórska či Talianska sa začal venovať záhradníčeniu a vytvoril nádhernú záhradu s jazierkom, ktorá sa stala námetom pre mnohé jeho obrazy. Jeho druhá žena Alice zomrela v roku 1911 a syn Jean v roku 1914.

Na sklonku svojho života trpel mnohými chorobami. Zlý zrak a ťažká reuma spôsobili, že bolo pre neho čoraz ťažšie maľovať. Napriek tomu sa však nevzdával a do posledných chvíľ tvoril. Zomrel 5.decembra 1926 v Giverny ako 86-ročný.

 
Podobné referáty
Claude Monet SOŠ 2.9878 341 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.