referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Blanka
Nedeľa, 16. júna 2024
Nižná nad Oravou
Dátum pridania: 24.10.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: bachman
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 562
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.6
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 2m 40s
Pomalé čítanie: 4m 0s
 
Súčasný starosta: Eugen Dedinský

Dodatočne objavené halštatské hradisko na vrchu Ostražica, ale najmä archeologické nálezy z doby bronzovej dokazujú, že na území Nižnej možno rátať s osadou už pred 13. storočím. Prvý nepriamy písomný doklad na existenciu stredovekej obce máme z r. 1380. Podľa zaznamenaného odporúčania, aby kasteláni Oravského hradu ochraňovali slobody a práva poddaných z Vyšného Tvrdošína (Twardoschin superior), musel súčasne jestvovať aj Nižný Tvrdošín (Twardoschin inferior), ktorým mohla byť iba Nižná.

S určitosťou možno tvrdiť, že o 15 rokov neskôr, teda roku 1395 už dolná dedina Twardoschin (Nižná) existovala a v roku 1420 sa už v listinách uvádza pod menom Nissne Wes ako príslušenstvo Oravského hradu. Podľa posledných výskumov sa dokonca predpokladá, že Nižná je staršou osadou ako Tvrdošín. Významnejšiemu postaveniu vďačí Tvrdošín iba svojej výhodnej geografickej polohe a zriadeniu tridsiatkovej stanice pri brode cez Oravu.

Hoci Nižná bola dlhé stáročia súčasťou panstva Oravského hradu, dynamický rozvoj zaznamenala už počas stredoveku. V 15. storočí tu už stál farský kostol sv. Gála. Najneskôr od 16. storočia mala organizovanú obecnú správu. Už v r. 1624 tu stáli dva mlyny a píla. V tom čase mala obec vyše 400 obyvateľov.

V roku 1625 Oravské panstvo svojim obciam stanovilo nový súpis poddanských povinností a poplatkov - urbár. Uvádza sa v ňom aj Nižná Ves s presne stanovenou výškou a rozsahom naturálnych a peňažných povinností a poplatkov.

Pokojný vývoj obce v nasledujúcich rokoch narušili živelné pohromy a tiež požiare spôsobené cudzími vojskami. V roku 1666 boli želiarske domy vyvrátené povodňou a už neboli obnovené. Obec pustla. Ovplyvnil to aj prechod Litovského vojska Jána Sobieskeho cez Oravu. V urbári, ktorý dalo v roku 1686 vyhotoviť Oravské panstvo sa o Nižnej píše, že túto dedinu úplne vypálili Litovci a mnohí obyvatelia obce sa odtiaľto rozutekali kade-tade. Siatiny sú zničené. Pustošenie uvedeného vojska ešte znásobili dva ďalšie požiare.

V roku 1695 sa uskutočnil súpis usadlostí podľa jednotlivých farností (bolo ich 6: veličianska, nižnianska, jablončnianska, trstenská, tvrdošínska a námestovská). Do nižnianskej farnosti patrili vtedy obce: Nižná, Zuberec, Habovka, Biely Potok, Podbiel a Zemianska Dedina. V roku 1714 bolo na území Nižnej obsadených 14 usadlostí a žilo tu 107 gazdov (asi 505 ľudí).

Rok 1947 znamená v rozvoji obce časový medzník, kedy sa začala stavať nová továreň – Ľanárske závody Orava. Neskôr z tohto závodu vznikla Tesla Orava, ktorá poskytla prácu takmer všetkým obyvateľov Nižnej. Táto fabrika ale v 90. rokoch skrachovala. V súčasnosti má Nižná okolo 4000 obyvateľov.

Pamiatky:

Súsošie 3 sv. Jánov vo farskej záhrade 3 sv. kríže kostol sv. Gála

Firmy:

ALDAN – kovovýroba, Verex – predaj potravín V areáli bývalej OTF sa vystriedalo veľa firiem: TEMPO Kondela - nábytok, Vidox - výroba rôznych elektrotechnických komponentov, XPS - výroba náplní do kopírovacích strojov
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.