referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Alfréd
Streda, 19. júna 2024
Štefan I.
Dátum pridania: 24.10.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: nickymonica
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 451
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.3
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 2m 10s
Pomalé čítanie: 3m 15s
 
Narodený: 975 (980?)
Rodičia: veľkoknieža Gejza, zjednotiteľ starých Maďarov a Šarlota, sedmohradská kňažná
Manželka: Gizela, bavorská princezná
Deti: Oto a Imrich

Štefan, až do krstu vystupujúci pod menom Vajk, nastúpil na kniežací trón po smrti svojho otca v roku 997. Nástup na trón nebol bez problémov. Krátko po jeho intronizácii vystúpil so svojimi nárokmi šomoďský vojvoda Kopáň, ktorý si ich posilnil sobášom s vdovou po Gejzovi, Šarlotou, matkou samotného Štefana. Ten bol však v rozhodujúcej bitke nie len porazený, ale aj zabitý, pravdepodobne samotným veliteľom Štefanovho vojska, švábskym rytierom Vencelínom. Telo Kopáňa bolo potom rozštvrtené a rozvešané na mestských bránach Ostrihomu, Vesprímu, Rábu, jeho posledná časť bola poslaná do Sedmohradska.

Počas svojej vlády musel Štefan ešte niekoľko krát viesť boje proti svojim nepriateľom. Takým bol i poľský kráľ Boleslav Chrabrý, ktorý vpadol na Slovensko okolo roku 1001, Štefanov ujec Ďula (Prokuj), sedmohradský vojvoda, či Bavori, ktorí podnikli proti Uhorsku niekoľko ťažení.

Popri bojoch za etablovanie sa Uhorska na európskej politickej scéne sa Štefan celý život usiloval o presadenie kresťanstva ako jediného náboženstva v jeho krajine. I keď Maďari boli pokrstení ešte za vlády jeho otca Gejzu, len veľmi neochotne sa vzdávali viery svojich otcov. O tom svedčia i mnohé pohanské povstania i v neskoršej dobe (Vatha a i.). Výsledkom Štefanovej aktivity v tejto oblasti bol vznik Ostrihomského arcibiskupstva a biskupstiev v Päťkostolí, Čanáde a Rábe. Vďaka šikovnému opátovi Astrikovi, ktorý navštívil osobne Rím ho pápež Silvester z vďačnosti za podporu kresťanstva v roku 1000 (pravdepodobne 25.12.)korunoval za uhorského kráľa.
Štefan chystal trón pre svojho syna Imricha, no 24 ročný princ 2. 9. 1031 nečakane podľahol zraneniu, ktoré mu počas poľovačky spôsobil diviak. Za nástupcu potom Štefan určil Petra Orseola, syna benátskeho dóžu Ota a svojej sestry. Vzhľadom k tomu, že s nárokmi na trón vystúpil aj kráľov bratranec Vazul, Štefan ho z obavy nechal oslepiť, okrem toho mu údajne kat v nitrianskom väzení zalial uši horúcim olovom. Ani tento škaredý čin však nezabránil tomu, aby ho v roku 1083 nevyhlásili za svätého. Keďže Vazulovým synom Ondrejovi, Belovi a Leventemu sa podarilo utiecť z krajiny a v zahraničí získať spojencov, Uhorsko čakali roky bojov o trón.

Štefan zomrel 15.9. 1038.
 
Podobné referáty
Štefan I. 2.9653 816 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.