referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Barbora
Nedeľa, 4. decembra 2022
Automobily
Dátum pridania: 24.10.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Spiderman1770
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 479
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.4
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 2m 20s
Pomalé čítanie: 3m 30s
 

Vo svojom referáte by som Vám chcel priblížiť podrobnosti o vzniku a rozvoji áut, automobilizmu a ich využitie vo svete.

Roku 1770 postavil Francúz Nicolas Joseph Cugnot prvý automobil. Bola to ešte len drevená rachotiaca kára s tromi kolesami. Ako pohonná jednotka slúžil parný stroj. Vo veľkom kotli sa ohrievala voda a vzniknutá para sa potrubím privádzala do parného valca, ktorý poháňal predné koleso. Parný automobil mohol ísť nanajvýš 15 minút, pokým sa nevyparila všetka voda z kotla.

Cugnotovo parné auto prešlo za hodinu nanajvýš 4 kilometre. Dosahovalo teda rýchlosť 4 km/h, čo je približne rovnaká rýchlosť akou ide chodec a dalo sa len ťažko riadiť a brzdiť. Raz dokonca narazilo do múru.

Pre zvedavcov slovo auto ja skratka slova automobil, čo v preklade znamená samopohyblivý.

Už 50 rokov po vynáleze parného auta sa v Anglicku používali parné koče, ktoré mohli prepravovať viacerých ľudí. Rýchlosť nesmela presiahnuť 6,5km/h, lebo boli obavy, že parný kotol by mohol vybuchnúť.

Trvalo viac než 1000 rokov, než sa z prvého parného automobilu stalo skutočné auto s benzínovým motorom. Pracovali na tom vynálezcovia z mnohých krajín a prvé motorové vozidlá sa ešte veľmi podobali kočom. Najslávnejšími výrobcami boli Nemci Carl Benz a Gottlieb Daimler. Auto značky Velo z dielne Carla Benza bolo prvým autom na benzínový pohon vyrobeným vo väčšom počte kusov. Prvé motorové auto firmzy Carl Benz bolo vystavené v Nemeckom múzeu v Mníchove. Bolo vyrobené v roku 1885 a dosahovalo rýchlosť 16km/h. V počiatočných obdobiach automobilizmu sa benzín kupoval iba v lekárňach. Prvú čerpaciu stanicu v Nemecku otvorili až v roku 1919. Benzín dopravovali konské povozy.

Keďže veda postupovala míľovými krokmi začali sa vyrábať autá aké sú v dnešnej podobe. V cestnej premávke dochádza k mnohým, aj smrteľným nehodám. Výrobcovia automobilov preto neustále zvyšujú bezpečnosť nových vozidiel.

Motory automobilov spaľujú benzín alebo naftu. Vzniká pri tom dym ktorý sa odvádza výfukom do ovzdušia. Pretože výfukový plyn obsahuje jedovaté plyny a iné škodlivé látky, hovoríme, že auto vytvára splodiny. Tam, kde jazdí mnoho áut, môžu výfukové plyny znamenať riziko pre obyvateľstvo. Tým, že znečisťujú ovzdušie, poškodzujú lesné porasty a zhoršujú klimatické podmienky na celej Zemi.

Jednou z možností, ako zabrániť znečisťovaniu ovzdušia je prejdenie na iný zdroj energie(napr. plyn, bezolovnatý benzín...) alebo namontovaním do áut katalyzátory ktorým sa čistia výfukové plyny v automobile.

 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.