referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Edmund
Piatok, 1. decembra 2023
Šalamún
Dátum pridania: 11.10.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: kajuska7
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 306
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 0.9
Priemerná známka: 3.00 Rýchle čítanie: 1m 30s
Pomalé čítanie: 2m 15s
 
Šalamún, syn kráľa Dávida a jeho manželky Betsabe, bol kráľom zjednoteného Izraelského kráľovstva. Vládol približne v rokoch 970 - 931 pred Kr. (podľa Williama F. Albrighta v rokoch 962 – 922 pred Kr.). Za jeho vlády dosiahlo kráľovstvo najväčší územný a hospodársky rozmach, po jeho smrti sa však v dôsledku roztržky medzi jeho synmi rozpadlo na severné Izraelské kráľovstvo a južné Judejské kráľovstvo. Šalamún tiež nechal v Jeruzaleme vystavať chrám, ktorý bol až do svojho zničenia Babylončanmi v roku 586 pr.Kr. strediskom židovského kultu. Šalamúnovu vládu popisuje biblická Prvá Kniha Kráľov a Druhá kniha kroník.

Šalamúnova múdrosť

Podľa biblického rozprávania bol Šalamún známy svojou múdrosťou, ktorú prišla obdivovať aj kráľovná zo Sáby (1 Kráľ 10). V židovskej tradícii býva považovaný za autora troch biblických kníh: knihy Prísloví, knihy Kohelet (Kazateľ) a Piesne piesní. Moderná textová kritika však Šalamúnovo autorstvo jednoznačne spochybnila.

Hospodárske a politické aktivity

Šalamún obchodoval po súši i po mori s ďalekými krajinami, napríklad s týrskym kráľom Chíramom, ktorý mu dodával cédrové a cyprusové drevo na stavbu Jeruzalemského chrámu.

Mierové vzťahy s okolitými štátmi budoval Šalamún na rozsiahlych dynastických manželstvách. Oženil sa napríklad s dcérou egyptského faraóna. Podľa biblického líčenia sa ku koncu života odvrátil od božích ciest a jeho pohanské ženy ho zviedli k modloslužbe. Staval pre ich bohov chrámy a uctieval ich s nimi. Napokon však zomrel kajúcne vo veku 60 rokov a bol pochovaný na vrchu Sion.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.