referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Sergej
Piatok, 22. októbra 2021
Bostonské pitie čaju (1773)
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: majosu
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 191
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 0.8
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 1m 20s
Pomalé čítanie: 2m 0s
 
Bostonské pitie čaju

Príčiny:
Po skončení 7-ročnej vojny r. 1763 zostala na americkom kontinente 10-tisícová britská armáda. Náklady na ňu mali z jednej tretiny hradiť osadníci. Keďže sa snemy jednotlivých kolónii nevedeli dohodnúť na spôsobe získavania financií, londýnsky parlament r. 1765 schválil zákon o kolkovnom. Krátko na to boli zavedené nové clá na niektoré tovary dovážané do amerických osád.
Odpoveď na príčiny:
Tento postup Londýna vyostril vzťahy medzi kolonistami a materskou krajinou. V decembri 1773 vzbúrený osadníci v Bostone nahádzali stovky debien čaju do mora, aby tak dali najavo svoju nespokojnosť s colnými poplatkami.
Dôsledky:
,,Bostonské pitie čaju“ nadšene privítali obyvatelia kolónií na celom pobreží. Naopak Británia posilnila svoje vojská na americkom kontinente a prijala niekoľko tvrdých opatrení namierených proti kolóniám. Londýn zrušil slobodomyseľnú ústavu osady Massachusetts a uzavrel bostonský prístav. Postup Británie vyvolal v osadách hnev a rozhorčenie. V októbri 1774 sa vo Filadelfii zišli zástupcovia 12 kolónií na prvom kontinentálnom kongrese, aby prerokovali otázky spojené so spoločnou obranou svojich záujmov. Výsledkom kongresu bola Deklarácia práv a sťažností požadujúca právo väčšej nezávislosti kolónií od Británie. Z podnetu kongresu sa začali vytvárať ozbrojené milície. V apríli 1775 došlo medzi milicionármi a anglickým vojskom k prvému ozbrojenému stretnutiu.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.