Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Šesť žien Henricha VIII.

Sobáše Henricha VIII. si možno vysvetliť tým, že bol nesmierne temperamentný, posadnutý myšlienkou zabezpečiť si následníka.Katarína Aragónska (kráľovná od r. 1509 do r. 1533)

Dcéra katolických kráľov, Ferdinanda Aragónskeho a Izabely Kastilskej, od roku 1501 žena princa z Wallesu Artura, ktorý zomrel roku 1502. Kým sa stala ženou Henricha VIII., bola jeho švagrinou.Anna Boleynová (kráľovná od r. 1533 do r. 1536)

Bývalá dvorná dáma Kataríny Aragónskej tiež dala kráľovi iba dcéru, budúcu Alžbetu I. V kráľovstve nebola obľúbená, odsúdili ju pre cudzoložníctvo a sťali tri roky po korunovácii.Jana Seymourová (kráľovná od r. 1536 do r. 1537)

Henrich VIII. sa s ňou oženil na druhý deň po poprave Anny Boleynovej. Zanedlho na to zomrela potom, ako kráľovi porodila syna, budúceho Eduarda VI.Anna Klévska (kráľovná r. 1540)

Tento sobáš bol vyslovene politickou záležitosťou, aby sa kráľovstvo priblížilo k protestantizmu. Novomanželku vyhlásili naozaj za takú škaredú, že manželstvo zrušili ešte v tom istom roku.Katarína Howardová (kráľovná od r. 1540 do r. 1542)

Manželstvo spriahli protivníci sobáša s Annou Klévskou. Novú kráľovnú čoskoro za neprimerané správanie odsúdili a sťali.Katarína Parrová (kráľovná od r. 1543)

Jediná zo žien Henricha VIII., ktorá ho prežila. Bol jej tretím manželom a po jeho smrti sa znovu vydala.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk