referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Roman, Romana
Piatok, 23. februára 2024
Šenkvice
Dátum pridania: 02.10.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: majo260
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 530
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.7
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 2m 50s
Pomalé čítanie: 4m 15s
 
Obec Šenkvice

Niečo z histórie,
Po prvý krát sa Šenkvice spomínajú v roku 1256 v listine Uhorského kráľa Belu IV., ktorý ponechal pezinským grófom Kozmovi a Archillovi ,, terram Bozin " - Pezinok, za ich hrdinské činy, najmä v boji proti Tatárom.

Prvý ponemčený názov známy z listiny vikára ostrihomského arcibiskupa Leonarda de Pansauro je z roku 1390, kde sú vymenované farnosti bratislavského prepošstva. Medzi nimi aj Šenkvice ,,SAMKAWYCH, uvádzané medzi Modrou a Vištukom.

Od roku 1462 do roku 1557 nie je o Šenkviciach žiadna písomná zmienka. Významný historik Uhorska Gabriel Kolinovič Šenkvický zapísal, vychádzajúc z údajov historikov J. Sdegedyho a S. Timona, že Šenkvice založili Chorváti medzi rokmi 1544 - 1550. Chorvátskych kolonistov z Kostajnice a okolia priviedol do Šenkvíc Mikuláš Šubič v čase, keď Turci zničili Kostajnicu.

V roku 1594 gróf Štefan Ilešhazi v chotári Šenkvíc založil v blízkosti potoka Sisek novú dedinu Malé Šenkvice, pôvodne pomenované Sisek, osídlenú utečencami z Chorvátskeho Sisaku.

Od roku 1964, dovtedy 370 rokov samostatné sídelné celky Veľké a Malé Šenkvice, vytvorili jednu obec - Šenkvice.

...niečo o kultúrnych pamiatkach,
Prvý kostol bol v Šenkviciach postavený okolo roku 1350 v gotickom slohu. Tento pravdepodobne zhorel. Na jeho mieste si chorvátski kolonisti postavili kostol nový, ktorý postupne v rokoch 1614 - 1619 rozširovali. Bol postavený v barokovom slohu. V roku 1666 bol kostol radikálne prestavaný prakticky do takej podoby akú má dnes. Súčasne s kostolom dokončili aj výstavbu hradieb okolo kostola a uzavreli ich veľkou bránou. Portál tejto brány má letopočet 1682. Tento hradobný areál je jedinečným renesančným dielom, ktoré treba ochraňovať a zachovať ho pre budúce generácie ako dielo chorvátskych predkov.
V roku 1889 bola vysvätená kaplnka Sedembolestnej Panny Márie na Cerovom.

..niečo z kultúry
Kultúra v Šenkviciach je vďaka aktívnemu postoju a záujmu jej obyvateľov na mimoriadne vysokej úrovni. Pôsobia tu viaceré kultúrne telesá: Detská folklórna skupina Čerešničky, Ľudová hudba Mladosť, Folklórna skupina Mladosť, spevácky zbor Domovina a dychová hudba Šenkvičanka. Pravidelná činnosť miestnych dobrovoľníckych organizácií (Miestny odbor Matice Slovenskej v Šenkviciach, Združenie detí a mládeže - MLADOSŤ, Spolok žien v Šenkviciach, ...) a nimi poriadané kultúrno - spoločenské podujatia vytvárajú v obci priestor pre kvalitné kultúrne vyžitie obyvateľov Šenkvíc i obyvateľov okolitých miest a obcí. Obecná knižnica, kino a obecné múzeum sú tiež neoddeliteľnou súčasťou obce.

...a niečo zo života
V Šenkviciach sú tri materské školy, 2 budovy základnej školy s telocvičňou a školskou jedálňou. Pôsobia tu desiatky súkromných podnikateľov, ktorí zabezpečujú trvalú prácu občanom i rozvoj obce. Nachádza sa tu divízia akciovej spoločnosti Palma - Tumys a Poľnohospodárske družstvo Šenkvice. Obec má vybudovaný rozvod vody, ČOV a hlavný kanalizačný zberač, je úplne plynofikovaná. Má 2480 ha katastrálne územie a 4200 obyvateľov.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.