referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Viliam
Sobota, 28. mája 2022
Byzantská ríša
Dátum pridania: 11.12.2001 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Janci
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 405
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.6
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 2m 40s
Pomalé čítanie: 4m 0s
 
Byzantská ríša zvaná tiež Východorímska ríša prežila pád Ríma o tisíc rokov. S centrom v Konštantinopole predstavovala dôležitú politickú mocnosť a pomáhala zachovať klasickú vzdelanosť a kresťanstvo prostredníctvom východnej (gréckej ortodoxnej) cirkvi. Jej náboženské a kultúrne tradície zdedili Gréci a Slovania. Cisár Justinián sa usiloval a znovuzjednotenie rímskej ríše obnovením Západorímskej ríše. Podarilo sa mu znovu získať vandalské kráľovstvo v severnej Afrike, ostrogótske kráľovstvo v Taliansku a časť vizigótskeho kráľovstva v Španielsku .
Justiniánovým najlepším úspechom bolo zakotvenie rímskeho právneho systému v Justiniánovom kódexu , ktorý sa stal základom západoeurópskeho práva. Začal tiež veľké stavebné programy. Jeho recoqesty (znovu nadobudnutie predtým stratených území) boli po jeho smrti opäť stratené. V r.568 obsadili Longobardi severné Taliansko a spojenie so západom bolo vážne narušené. Gréčtina nahradila latinu ako úradný jazyk a východná a západná cirkev sa začala vzďaľovať.
Armáda
Armáda bola hlavnou oporou ríše. Dejiny Byzancie sú vlastne dejinami ustavičných vojen. Armáda mala veľký vplyv na vnútorný život ríše a často od nej závisela voľba cisára. Celá organizácia ríše bola podriadená predovšetkým potrebám armády. Byzantská spoločnosť vedela armádu oceniť. Vojaci nikdy neboli chudobní a žili na dosť vysokej úrovni a víťazní vojvodcovia získali značnú prestíž. Byznatské poňatie vojny sa značne líšilo od západného rytierskeho kódexu. Vojna bola považovaná za krajný prostriedok, keď nebolo možné uplatniť diplomaciu ani peniaze. V Byzancii sa pred individuálnym výkonom uprednostňovala taktika a disciplína. Byzantská armáda nebola veľmi početná. Za vlády Justiniána dosahovala počet okolo 150 000 vojakov, ale jeho vojvodca Belisar obsadil severnú Afriku len s 15 000 vojakmi. Dve až tri storočia predtým mala ríša vojakov 3 krát viac. Sila armády spočívala predovšetkým v jej organizácii, disciplíne a výcviku. Jedine vďaka kvalite armády prežila ríša nápor barbarských kmeňov počas sťahovania národov. Umenie
Ikony- sú náboženské obrazy maľované často na dreve, boli v byzantskom umení bežné. Medzi rokmi 724-843 boli zakázané ako modly a mnohé boli zničené. Toto hnutie je známe ako ikonoklasmus.
Byzantské umenie , bolo umenie ktoré v sebe spojilo grécke a rímske tradície a vplyvy kresťanstva a orientálnej kultúry.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Byzantská ríša GYM 2.9825 3941 slov
Byzantská ríša GYM 2.9734 573 slov
Byzantská ríša GYM 2.9836 787 slov
Byzantská ríša GYM 2.9933 447 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.