referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vratko
Streda, 29. novembra 2023
Slovensko za vlády oligarchov – začiatok 14. storočia
Dátum pridania: 11.12.2001 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Janci
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 103
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 4.5
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 7m 30s
Pomalé čítanie: 11m 15s
 
Posledný Arpádovec Ondrej III. zomrel bez mužského potomka v roku 1301. Nastali boje o uhorský trón medzi bohatými veľmožmi – OLIGARCHAMI.
Matúš Čák Trenčiansky ovládal západné Slovensko a časť stredného Slovenska Omodejovci.
Karol Veľký z Anjou – z Talianska, po korunovácii a po víťazstve nad Omodejovcami v bitke pri Rozhanovciach v roku 1312 zmenil Slovensko na šlachtické stoly. Podporoval vznik banských miest. Slovensko bohaté na Cu, Au, Ag, Hg, ktoré sa u nás ťažili a spracovávali v Kremnici. Založil mincovňu – zlaté florény – kremnické dukáty od r. 1329.
Banícke komory, vedené grófom, kontrolovali kvalitu. Ručil za správne odvádzanie dôchodkov – vzbura. Mincovné komory speňažovali drahé kovy. Na Slovensku sa urovnávali politické spory.
Ľudovít Veľký – syn Karola – Uhorsko mocnelo. Slováci tvorili drobné remeselníctvo, mestskú chudobu. Známi boli aj cigáni.

Stredoveké mestá na Slovensku.

Slovenské mestá najviac rozkvitali za vlády Anjouovcov. Do miest prišli Nemci. Boli skúsení baníci, hutníci a remeselníci. Kráľ im udeľoval výsady. Mestá boli nezávislé od vrchnosti
Ferdinand I. Habsburgský, ale aj uhorský veľmož a sedmohradský vojvoda Ján Zápoľský si robili nárok na uhorský trón. Uhorsko malo 2 kráľov, ktorí bojovali proti sebe. Ján Zápoľský sa spojil so sultánom, s Turkami. Turci dobili Budín, tam bol Budínsky pašalík. Tam mal svoj hlavný stan. Uhorsko bolo rozdelené na 3 časti: Dnešné Maďarsko obsadili Turci, Sedmohradsko a východné Slovensko Zápoľský. Západné Uhorsko Ferdinand I. Habsburgský. Ten vytvoril Habsburgskú ríšu. Opieral sa o Slovensko. Bratislava bola korunovačným mestom uhorských kráľov, sídlo uhorských úradov. Trnava – sídlo arcibiskupa. Slovensko nieslo ťarchu obrany Uhorska pred Turkami. Od pol. 16. stor. lúpili od Ipľa až po Hron. Turci dobili Modrý kameň, Devín, Fiľakovo. Na získanom území vytvorili 4 okresy sandžaky. Museli sme Turkom platiť dane. Obyvateľstvo slobodného územia tiež platili dane, pracovalo na pánov, živili vojsko. Turci rabovali, brali dobytok, ľudí do zajatia. Hlavná protiturecká pevnosť bola v Nových Zámkoch. Turci ju v roku 1663 dobili. Ohrozovali banské mestá. Slovensko im nepodľahlo. V bitke pri Viedni v r. 1683 vojská Habsburgovcov a poľského kráľa Sobieskeho Jána Turkov porazili.Slovenský vidiek v 16. – 17. storočí

Na vidieku si šlachta upevňovala svoje postavenie.
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.