referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ondrej, Andrej
Štvrtok, 30. novembra 2023
Mezopotámia
Dátum pridania: 26.09.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: nina004
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 866
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 2.5
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 4m 10s
Pomalé čítanie: 6m 15s
 
Štáty, ktoré vznikli v tomto období (asi 3500 p.n.l.), sa delia na dve skupiny:

1. Staroorientálne – Mezopotámia, Egypt
2. Antické – Grécko, Rím.

Mezopotámia sa nachádzala medzi riekami Eufrat a Tigris (medziriečie), v južnej časti Perzského zálivu. V Mezopotámií prebehla rýchlo neolitická revolúcia – vytvorenie organizovaného poľnohospodárstva.

Mezopotámia sa delila na dve časti:

a) severná časť – Asýria. Bola hornatá a bol tam dostatok zrážok.
b) južná časť – Babylónia. Teplejšie podmienky, lepšie poľnohospodárstvo

Prvými obyvateľmi Mezopotámie boli Sumeri. Vytvorili prvé mestá – boli malé rozlohou, blízko seba, hospodársko-politické jednotky. Sumeri používali v poľnohospodárstve závlahové systémy (vysoké teploty). Vedeli pestovať už rôzne plodiny (jačmeň, pšenica, proso, olivy, hrozno). Sumeri založili prvé mestá (Ur, Uruk, Lagaš, Eridu, Kiš) a z týchto miest sa neskôr vyvinuli mestské štáty. Sumeri boli veľmi pobožní a báli sa bohov (ELIL – búrka, MARUK – život a smrť, IŠTAR – úroda).

Okolo roku 2700 p.n.l. si akadský kráľ Sargón podmanil Sumerov a založil mesto AKAD. Vytvoril centralizovaný štát. Akadi boli pokračovateľmi sumerskej civilizácie – prechod k palácovému hospodárstvu.

STAROBABYLONSKÁ RÍŠA:

Najvýznamnejším panovníkom bol Chamurappi. Vytvoril prvý zákonník. Podľa tohto zákonníka sa obyvatelia delili do kategórií podľa majetku – triedne rozdiely. Podľa zákonníka museli obyvatelia platiť dane a museli sa zúčastňovať na verejných prácach. Po Chamurappiho smrti sa začala ríša rozpadať, až ju roku 1594 p.n.l. dobyli Chetiti (aj Babylon).

STREDO- A NOVOBABYLONSKÁ RÍŠA:

Po odchode Chetitov ju osídľujú Kassiti. Babylon udržiaval dobré vzťahy s Egyptom. Potom však Babylon ovládli Asýrčania a dosadili dynastiu z mesta ISINU. O 200 rokov neskôr sa Babylon zbavil ich nadvlády.

Príchod Chaldejcov a Aramejcov, ktorí v roku 606 p.n.l. založili Novobabylonskú ríšu. Táto ríša však trvala krátko, lebo na ňu útočili Peržania a v roku 562 túto ríšu dobyl perzský kráľ Kýros.

Vzostup zaznamenáva kultúra a astronómia, stavajú sa terasovité chrámy ZIKKURATY, literatúra – Epos o Gilgamešovi (o stvorení sveta).
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Mezopotámia SOŠ 2.9660 348 slov
Mezopotámia SOŠ 2.9629 704 slov
Mezopotámia SOŠ 2.9225 787 slov
Mezopotámia GYM 2.9474 334 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.